New York’ta 3 okul, yüzlerce çocuk, aileler ve öğretmenler risk altında. Okullara virüsün, yakın zamanda Meksika’yı ziyaret eden kişilerce getirildiği ifade ediliyor. New York Belediye Başkanı, vakaların şu aşamada normal grip gibi görüldüğünü ve ağır olmadığını söylese de, bu durumun değişebileceği ihtimali de gözden kaçırılmıyor.

İlişkili Haberler


Meksika’dan sonra gözler New York’a çevrilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nün şehirdeki durumu özellikle takibe aldığı ve buradaki virüsün ikinci bir ülkeye yerleşip yerleşmediğinin araştırılacağı belirtiliyor. Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama'nın, domuz gribi salgınının artma olasılığına karşı ABD'nin mücadele kapasitesinin güçlendirilmesi için Kongre'den 1.5 milyar dolarlık bir fon tahsis etmesi talebinde bulunduğu bildirildi.

ABD şu ana kadar 64 domuz gribi vakası olduğunu bildirirken, Kanada da 7 yeni vaka ortaya çıktığını belirterek toplam vaka sayısının 13'e çıktığını duyurdu.

ÜLKELER ALARMDA
Öte yandan, domuz gribi nedeniyle Meksika’dan ölüm haberleri gelmeye devam ederken, İngiltere, İsrail, Kanada, Yeni Zelanda ve İspanya’da da teyit edilmiş vakalar bulunuyor.

Japonya ve Singapur da gribe karşı önlem alan ülkeler arasında, Japonya, Meksikalı yolcuları ülkeye sokmama kararı alırken, Güney Kore ve Singapur, havaalanlarına kurulan kameralarla yolcuların ateşlerini ölçmeye çalışıyor.

ABD’nin batısı da gribin etkisi altında. İki şüpheli vakaya rastlanan Kaliforniya’da, Vali Arnold Schwarzenneger eyalette olağanüstü durum ilan etti.

Schwarzenegger'in bürosundan yapılan açıklamada, şu anda kaygılanacak bir durum olmamasına rağmen, Vali’nin eyalette olağanüstü durum ilan ettiği, bunun halk sağlığı dairesinin bu hastalığa karşı mücadelesini kolaylaştırma ve destekleme olanağı tanıyacak bir önlem olduğu belirtildi.

Bu arada Kaliforniya'daki yetkililerin, Los Angeles bölgesinde meydana gelen iki ölüm vakasını araştırdıkları belirtildi.

GRİP RAPORU
— Virüsün görüldüğü ilk ülke Meksika'da ölenlerin sayısı 152'ye çıktı. Ülkede bin 900 şüpheli de tedavi görüyor.

— Amerika Birleşik Devletleri, 64 vakayla Meksika'dan sonra domuz gribinin en yaygın olduğu ülke.

— Kanada'da 13 vaka tedavi altında.

— Avrupa ülkelerinden İspanya ile İngiltere'de de 2'şer vaka var. Yeni zelanda'da 11, Hollanda'da 6, İsrail'deyse 2 vakaya rastlandı.

— Avustralya, İsveç, Almanya, Fransa, Norveç, Güney Kore, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İrlanda, Brezilya, Peru, Guatemala gibi ülkelerdeyse, henüz kesinleşmemiş şüpheli vakalar araştırılıyor.
Meksika'da 150'den fazla kişinin ölümüne yol açan domuz gribinin, başkent Mexico City'deki günlük maliyetinin 57 milyon dolardan fazla olduğu açıklandı.

Mexico City Ticaret Odası yetkililerinden Arturo Mendicuti, sinema salonları, gece kulüpleri ve müzelerin kapatılmasına, hemen hemen tüm sosyal faaliyetlerin sona erdirilmesine neden olan ve ülke turizmine büyük bir darbe indiren domuz gribinin, kentin günde en az 57 milyon dolar kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

Devletin, başkentteki turizm hizmetlerinden elde ettiği gelirin yüzde 36 civarında düştüğünü ifade eden Mendicuti, istatistiklerin, restoranların kapatılma kararından önce yapılmış olmasına dikkati çekti.

REZERVASYONLAR İPTAL
Bu arada, Meksika'da salgından korkan turistler otel rezervasyonlarını iptal ediyor.

Cruise gemileri, Cancun gibi Karaipler duraklarını turlarından çıkarırken, kara turları da iptal ediliyor.

ABD, Kanada ve Avrupa Birliği, 149 kişinin öldüğü Meksika'ya zorunlu olmadıkça seyahat edilmemesi uyarısında bulunmuşlar, Küba ise bu ülkeyle olan uçak seferlerini durdurmuştu.

Kanada tur operatörü Transat AT, Meksika'ya uçuşları 1 Haziran'a kadar ertelendiklerini belirtti. Cumartesi günü New York'tan Meksiko'ya yapılan bir uçak seferinde de uçağın neredeyse boş olduğu bildirildi.

Meksiko oteller birliğine göre, başkentteki otellerin yüzde 60'ı iptaller olduğunu bildirdi.

Normalde turist kaynayan başkentin tarihi merkezinde de son günlerde sadece bir avuç yabancı turiste rastlandığı belirtiliyor.

MİLLETVEKİLLERİ DE MASKELİ
Bu arada Meksika'da milletvekilleri, hastalığın yayılmasının önlenmesi için alınacak tedbirlerin görüşüleceği oturuma ameliyat maskelerini takarak katıldılar.

Kongrenin alt kanadı meclisin başkanı Cesar Duarte, "Alt kanatta 500 milletvekiliyiz ve azami dikkati göstermezsek hastalığı ülkenin tüm bölgelerine yayabiliriz" dedi.

Kongrenin girişinde doktorlar binaya girenleri kontrol ederek, girenlere ellerini yıkamalarını tembihliyor ve maske dağıtıyor. Milletvekillerinin, meclis personelinin yüzde 80'inden işe gelmemelerini istediği de bildiriliyor.