Donald Trump başkan olursa yardımcısı Mike Pence olacak

ABD’de başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump, eğer seçimi kazanırsa, yardımcısı kim olacak? New York Times gazetesinin haberine göre o isim, Indiana Valisi Mike Pence.

NTV Haber 14.07.2016 - 21:14

Donald Trump başkan olursa yardımcısı Mike Pence olacak

ABD'de 12 yıl süreyle Indiana eyaletinden temsilciler meclisi üyeliği yapan Mike Pence, 2012 yılında eyalet valiliğine seçildi. Cumhuriyetçi Parti'nin muhafazakar kanadını temsil eden gruplarla, özellikle "Çay Partisi" hareketi ile yakın işbirliği içerisinde olan Pence, eşcinsel hakları, göçmenlik yasaları ve dış politika gibi konularda geleneksel cumhuriyetçi çizgiden ayrılmadı.

Amerika'nın Irak işgalini destekleyen ve Amerikan ordusunun Irak'tan çekilmesine muhalefet gösteren Mike Pence, Guantanamo'daki hapishanesinin kapatılmasına da karşı çıkıyor. Mike Pence, özellikle internet üzerinden oynanan kumar oyunlarının yasaklanması konusunda yürüttüğü kampanya ile biliniyor.

Mike Pence ayrıca, Suriyeli göçmenlerin Indiana eyaletine yerleştirilmesine şiddetle karşı çıkmış, ancak merkezi yönetimin bu yöndeki teşvik kararını önleyememişti. 

Koyu bir Evanjelist Hristiyan olan Pence, uzun yıllar Indiana'da çeşitli radyo istasyonlarında sohbet programları hazırlayıp sundu. Hitabetteki başarısıyla bilinen Pence'in kariyerindeki en sıkıntılı dönem, Obama'nın Kongre'ye sunduğu sağlık reformuna karşı yürüttüğü dönemde yaşadı. Bu süreçte reform paketini "11 Eylül saldırılarına benzeten" Pence, gelen tepkiler üzerine daha sonra Amerikan kamuoyundan özür dilemişti.

Mike Pace bir röportajında, Donald Trump'ı "Gerçek bir savaşçı, üretken ve birleştiren bir milliyetçi" olarak tanımlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...