Donald Trump: Siparişi iptal edin

ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, Boeing’in gelecek başkanlar için üretme aşmasında olduğu yeni Air Force One siparişinin iptal edilmesini istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.12.2016 - 21:23

Donald Trump: Siparişi iptal edin

Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, Amerikan havacılık şirketi Boeing’in gelecek başkanlar için ürettiği Air Force One 747’nin maliyetinin 4 milyar doları aştığını belirtti.

Bu durumu "maliyeti kontrolden çıkmış" şeklinde eleştiren Trump, "Siparişi iptal edin!" ifadelerini kullandı.

Bu paylaşımın ardından New York’ta yaşadığı Trump Tower’ın lobisinde gazetecilerle bir araya gelen Trump, "Boeing’in çok para kazanmasını isteriz ama o kadar çok değil" dedi.

Şirket, yeni Air Force One uçağı için ön hazırlık yapılmasına yönelik ihaleyi geçen ocak ayında kazanmış ancak toplam maliyetin ne kadar olacağı konusunda net bir açıklama yapılmamıştı.

Boeing’in hisseleri, Trump’ın söz konusu yorumlarının ardından yüzde 1,6 değer kaybederek, hisse başına 152,16 dolardan 149,75 dolara geriledi.

ABD basınına göre, şirketin basın sözcüsü, Trump’ın açıklamalarıyla ilgili herhangi bir yorum yapmayacaklarını bildirdi.

BEYAZ SARAY YENİLENMESİNDEN YANA

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise, Trump'ın yeni siparişin maliyetiyle ilgili dile getirdiği rakamların gerçeği yansıtmadığına dikkati çekti.

Earnest, Trump'ın belirttiği istatistiklerin, Savunma Bakanlığı ile havacılık şirketi arasında yapılan finansal anlaşmayla örtüşmediğini aktardı.

Air Force One'ın yenilenmesinin gelecek başkanların yararına olacağını anlatan Earnest, "Amerikan halkı gelecek başkanların Air Force One'da seyahat ederken eşsiz ve yenilenmiş imkanlarından faydalanmasını bekleyecektir." dedi.

Earnest, 2023 yılına kadar yapımı tamamlanacak yeni uçağın güvenliğinin ulusal güvenlik uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda artırılacağı bilgisini vererek, "Bu uzun vadeli bir plan ancak gelecek başkanlar adına yapılmış olan bu planlamanın devam ettirilmesi gelecek yönetimin vereceği bir karar." ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...