İlişkili Haberler

Halep'te sivillerin tahliyesi için çabalar sürerken Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni seçilen başkanı Donald Trump'tan önemli bir açıklama geldi.

Trump, mahsur kalan sivillere yardım için Suriye'de "güvenli bölgeler" kurulacağını söyledi. Bir ay sonra göreve başlayacak yeni başkan, "Deneyeceğiz ve yaraları saracağız. İnsanlara yardım edeceğiz. Suriye'de güvenli bölgeler inşa edeceğiz" dedi.

Florida'daki teşekkür mitinginde destekçilerine seslenen Trump, "güvenli bölgelerin parasını körfez ülkelerine ödeteceğini" söyledi.

Türkiye, neredeyse Suriye'deki iç savaşın başından beri siviller için "güvenli bölge" kurulmasını savunuyor.

Ancak başkanlık döneminin önemli bir bölümünü Suriye kriziyle geçiren Barack Obama bu fikre hiçbir zaman sıcak bakmadı. Demorat başkan, krize askeri olarak müdahil olmak yerine diplomatik çözüm aramayı tercih etti.

Trump'tan önce Suriye'ye ilişkin açıklamalarda bulunan Obama, bu görüşünü yineledi, "Askeri müdahale bir seçenek değil" dedi. Obama, "güvenli bölge"nin kara gücü gerektirdiğini, Suriye rejiminin ve destekçisi Rusya ve İran'ın bunu kabul etmeyeceğini söyledi.

Obama, Suriye ve Rusya'nın uluslararası çağrılara kulak vermesini ve sivillerin Halep'ten güvenle çıkarılması için Türkiye'yle birlikte çalışmasını umduğunu ifade etti.