'Döndüğünde bizim politikacıları da götür'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro krizinin ardından Yunanistan'ı ilk defa ziyaret ediyor. Merkel'i 7 bin polis koruyacak. Tepkili halk ise Merkel'e seslendi: "Döndüğünde bizim politikacıları da birlikte götür."

09.10.2012 - 12:13

'Döndüğünde bizim politikacıları da götür'

Euro krizinden sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ı ilk kez günübirlik ziyaret edecek. Yunanistan'daki kemer sıkma programının mimarı olarak gösterilen Merkel, halk tarafından sık sık "Hitler"e benzetiliyor. Anketlere göre, Yunanlıların yüzde 76'sı Almanya'yı "düşman ülke" olarak nitelendiriyor.

7 BİN POLİS KORUYACAK
Yunanistan ise, halkın tepkisini göz önünde bulundurarak bugün Atina'da her türlü gösteriye yasak getirdi. Almanya Başbakanı Merkel'in ziyareti boyunca 7 bin polis görev yapacak. Merkel'in ziyareti dün Yunanlılar tarafından gösterilerle protesto edildi. Eylemciler, "Ülkemizden defol", "Hitler'in kızı Yunanistan'dan defol" yazılı pankartlar taşıdı.

Alman Die Welt gazetesinin ziyaret öncesi sokakta konuştuğu halk ise, bu konuda karmaşık düşüncelere sahip.

Yunan halkının kendi politikacılarına karşı olan duygularını dile getiren 40 yaşındaki bir lokanta sahibi, "Merkel, bizim politikacılar gibi değil. Ülkesinin çıkarlarını savunuyor" derken, bir banka çalışanı, "Süper, Bayan Merkel geliyor. Umarım, döndüğünde bizim politikacıları da birlikte götürür" diyerek tepkisini dile getirdi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI
Yerel saatle 12.30'da Yunanistan'ın başkenti Atina'ya ulaşacak olan Merkel, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'le görüşmeler sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

Yunanistan'da 6 saat kalacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Samaras'la Troyka raporunu ve Atina'nın ek paraya ihtiyacı konusunu ele alacak.

Merkel'in ayrıca Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

SEMBOLİK MESAJ
Merkel ziyaretini, Yunanistan'ın kurtarma fonuna karşılık 13 milyar Euro'luk kesinti yapacağını açıklamasının ardından yapıyor.

Merkel'in Atina ziyareti, Yunanistan'ın Euro bölgesinde kalmasını istediğine dair sembolik bir mesaj niteliği de taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...