Mecliste tüm partiler tarafından oy birliğiyle alınan karara göre, meclis araştırma komisyonu, aşırı sağcıların 2000-2006 arasında sözkonusu cinayetleri işlerken güvenlik birimleri ve Anayasayı Koruma Dairesi tarafından neden izlenmemiş olduğunu araştıracak.

Komisyonun başkanlığını yapacak olan Sebastian Edathy, eyaletlere de işbirliği çağrısında bulunarak, farklı eyaletlerin kendi araştırma komisyonlarını oluşturmasının Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarına yardımcı olmayacağını savundu.

THÜRİNGEN EYALETİ DE KOMİSYON KURUYOR
Thüringen Eyalet Meclisi de, 2000-2006 yılları arasında Neo-Naziler tarafından öldürülen Türklerin cinayetlerini aydınlatmak amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı.

Eyalet meclisinde temsil edilen tüm partilerin onayıyla oy birliğiyle kabul edilen kararda, eyaletteki güvenlik makamlarının ve adli makamların katillerin izlenmesi sırasında hata yapıp yapmadığının tespit edilmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasının öngörüldüğü belirtildi.

Thüringen eyaletinde iktidarda bulunan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) yanı sıra muhalefetteki partilerin üyeleri de, cinayetlerin tümüyle eksiksiz bir şekilde aydınlatılması gerektiğini söyledi.

ARAŞTIRMA 2014'E KADAR SÜRECEK
Kurulacak araştırma komisyonuna geniş çaplı bir araştırma yetkisi verileceği, bu nedenle araştırma sonuçlarının en erken 2014 yılının sonbaharında alınmasının beklendiği bildirildi.