DSÖ: Ukrayna'da hastaneler  yaralılara tedavi sağlamakta zorlanıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ukrayna'daki savaş sürerken ülkedeki sağlık durumuna dair değerlendirmelerde bulundu. DSÖ'den yapılan açıklamada tedarik zinciri aksadığı için ülkedeki tıbbi malzemelerin tükenmek üzere olduğu ve yarılılara tedavi sağlamakta zorlanıldığı kaydedildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.03.2022 - 14:30 | Son Güncelleme : 14.03.2022 - 14:33

DSÖ: Ukrayna'da hastaneler  yaralılara tedavi sağlamakta zorlanıyor

Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya'nın saldırılarının sürdüğü 'da sağlık ekipmanı tedariki ve sağlık sisteminin sürmesi için gece gündüz çalıştıkları açıklamasında bulundu.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'da sağlık sisteminin son durumu değerlendirildi.

"TIBBİ MALZEMELER TÜKENMEK ÜZERE"

Ukrayna'da çatışmalardan 18 milyon kişinin etkilendiği ve yaklaşık 3 milyon kişinin ülkeyi terk ettiği belirtilen açıklamada, "Ülkede tedarik zinciri büyük oranda aksadı. Stok ürünlere çatışmalardan ötürü ulaşılamıyor, tıbbi malzeme tükenmek üzere ve hastaneler, yaralılara tedavi sağlamakta zorlanıyor." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, Rusya'nın saldırılarının başladığı 24 Şubat'tan itibaren DSÖ'nün, Ukrayna'da sağlık sisteminin sürmesi, tıbbi malzeme tedarikinin devamı ve komşu ülkelerdeki sığınmacıların sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi için "gece gündüz çalıştığı" ifade edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, yaralı askerleri ziyaret etti Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, yaralı askerleri ziyaret etti

SALGIN HASTALIKLARIN TAKİBİ İÇİN MERKEZ KURULDU

Bu kapsamda 5 Mart'ta Lviv'e 36 tonluk tıbbi malzeme, 8 Mart'ta Kiev'e 10 tonluk travma ve acil durum kiti, 9 ve 11 Mart'ta Poltava üzerinden Harkiv'e 10 tonluk temel sağlık ekipmanı, 12 Mart'ta Kiev'deki hastanelere 2 ventilatör ve Lviv'deki hastanelere 14 tonluk temel sağlık ekipmanı dağıtıldığı bilgisi verildi.

Ukrayna'da çatışmalar nedeniyle ortaya çıkabilecek salgınların takibi için ise DSÖ'nün, Polonya'da bir takip merkezi kurduğu açıklandı.

Ukrayna'daki sağlık tesislerine 24 Şubat-11 Mart'ta 31 saldırı düzenlendiği, bu saldırılarda 12 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedilen açıklamada, "DSÖ, sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları kınamaktadır. Bu saldırılar, halkı hayat kurtaran hizmetlerden mahrum bırakmaktadır." ifadesi kullanıldı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

KİEV'İN ÇEVRESİNDEKİ DEPOLAR VURULUYOR

Sayfa Yükleniyor...