1 Mayıs Türkiye dahil 165 ülkede yürüyüş, gösteri ve çeşitli etkinliklerle kutlansı. İşçiler, emekçiler büyük ölçüde, küresel ekonomik krize karşı alınan önlemleri protesto etti.

İlişkili Haberler


Fransa'da, başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde 300'ü aşkın gösteri ile 1 Mayıs işçi bayramı kutlandı.

Fransız basını, işçi bayramı kutlamalarını, ''Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin sosyal ve ekonomik politikalarına karşı protesto eylemine dönüştüğü'' yorumunu yapıyor.

Giderek artan işsiz oranı, fabrikaların kapanması, eğitim ve sağlık sektöründe hükümetin getirmek istediği reformlar, gösterilerde en fazla protesto edilen konuların başında geliyor.

Gösterilere başta muhalefetteki Sosyalist Parti olmak üzere diğer sol partiler ve işçi sendikaları yoğun destek verdi.

Fransa'da ülke genelinde, gösterilere katılanların sayısının akşam saatlerinde 4 milyonu geçmesi bekleniyordu.

Fransa'da küresel mali kriz ile birlikte, işsizlerin sayısı 2,5 milyonu geçti. Küresel mali kriz ile birlikte son altı ay içinde 440 bin kişinin daha işsizler ordusuna katıldığı tahmin ediliyor.

ALMANYA'DA 32 YARALI, 12 GÖZALTI
Almanya'nın başkenti Berlin ve Hamburg'da erken başlayan 1 Mayıs kutlamalarına şiddet karıştı.

İki kentte göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada 32 polis yaralandı, 12 kişi gözaltına alındı.

Berlin polisi, kentin doğu bölgesinde düzenlenen bir sokak partisinin sona ermesinden sonra sloganlar atan yaklaşık 200 protestocunun polise şişe ve taş atması sonucu 29 polisin yaralandığını, 12 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Polis, yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı partinin olaysız sona ermesinden sonra çıkan şiddet olaylarında çöp bidonlarının yakıldığını; tramvaylarla araçlara taş ve şişe atıldığını; otobüs duraklarının cam panolarının kırıldığını belirtti.

Yetkililer, Hamburg'da göstericilerle çıkan çatışmalarda da 3 polisin yaralandığını kaydetti.

KORE'DE DAHA İYİ İŞ KOŞULLARI İSTENİYOR
Kore'nin başkenti Seul'de, Kore Ticaret Birliği Konfederasyonu ve öğrenciler toplandı. Hem 1 Mayıs'ı kutladılar hem de daha iyi iş koşulları, çiftçilerin korunması ve kısa dönem işçi çalıştırılmasının kaldırılmasını talep ettiler.

Rusya'da 1 Mayıs, başkent Moskova'da sendikalar, Komünist Parti ve Rusya Ulusal Bolşevik Partisi tarafından, kentin 3 değişik yerde on binlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

Moskova'nın merkezinde bulunan Tverskaya caddesindeki 1 Mayıs kutlamalarına iktidardaki "Birleşik Rusya Partisi" ve Rusya Bağımsız Sendikalar Federasyonu taraftarları da katıldı.

Güvenlik görevlilerinin verilerine göre, 25 bin kişinin katıldığı bu mitingde, Moskova'daki üniversite öğrencilerinin yanı sıra, çok sayıda işçi yer aldı.

Katılımcıların "Rusya İleri", "Stratejiyi yoldayken değiştirmezler", "Küçük işletmelere büyük özgürlükler", "Rusya'ya çocuklar lazım", "İşten atılmak bir cinayettir" şeklinde pankartlar taşıdığı dikkati çekti. Moskova'da düzenlenen diğer 1 Mayıs kutlaması da Ulusal Bolşevik Partisi tarafından düzenlenirken, parti üyesi gençler siyah ve beyaz renklerden oluşan orak-çekiçli bayraklar sallayarak ülkedeki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması yönünde slogan attı.

Rusya Komünist Partisi taraftarları da her yıl geleneksel olarak toplandıkları Kalujskaya meydanında bir araya gelerek, buradan Teatralnaya Meydanı'ndaki Karl Marks heykeline kadar yürüdüler. Katılımcıların çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu Komünist Partisi mitinginde iktidar aleyhinde sloganlar atılırken, taşınan pankartlarda da iktidardan duyulan memnuniyetsizliği dile getiren ifadelere yer verildi.

KÜBALILAR HAKLARINI KUTLADI
Küba'da ise halk, sahip oldukları hakları kutlamak için meydanlara çıktı. Bu yıl devrimin 50. yıldönümü olduğu için, çok daha kalabalık katılım gerçekleşti. Efsanevi lider Fidel Castro, sağlık durumu nedeniyle son iki yıl olduğu gibi bu sene de kutlamalara katılamadı.

Yunanistan'daki gösteriler
Yunanistan'daki gösteriler

Yunanistan'da 6 bini aşkın işçi başkentte eylem yaptı, artan işsizlik ve hükümet politikaları protesto edildi. Parlamento binası önünde polisle göstericiler arasında arbede yaşandı.