İngiliz basınında, Independent'ın orta doğu muhabiri Patrick Cockburn imzalı yazı dikkat çekiyor. Cockburn, harekatın Suriyeli Kürtlerin siyasi geleceğini belirsiz hale getirdiğini yazdı. Makalede, "Afrin'in düşmesi, ABD'nin kürtleri savunmak istemediğinin ya da savunacak durumda olmadığının bir sinyali olacak algılanacaktır. Mevcut krizi yaratan da ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki durumu hafife alması oldu" ifadelerine yer verildi.

Yazıda, Suriye'deki Kürtlerin fazla seçeneğinin olmadığını belirten Cocburn, "Eğer Türkiye'nin harekatı Kürtlere ABD'ye sırtlarını dayamayacaklarını gösterirse, Esad da bu durumdan çıkar elde edebilir" yorumunda bulundu.

Harekat, Fransız basınında da geniş yer buldu. Le Parisien gazetesi, "Türkiye, Afrin'e neden harekat düzenliyor" başlıklı haberinde, Washington yönetiminin, Ankara'nın kaygılarını gideremediğini yazdı.

Le Monde gazetesi de Afrin bolgesinin ağırlıklı olarak Araplardan oluşan bir bölge olduğunu ancak 2012 yılında PYD'nin yönetim boşluğundan istifade ederek bölgeye intikal ettiğini hatırlattı.

Alman basınında ise Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi harekata yer verdi. ABD-Türkiye hattındaki ilişkilerin geleceğine dikkat çeken gazete, "Wwashington ile Ankara'nın araları açılırsa, bu Moskova'nın işine gelir. Kürtler açısından ise yüz yıldır devam eden durum değişmez. Büyük devletler aralarındaki husumet ve stratejik anlaşmazlıkların faturasını Kürtlere çıkartıyorlar. Türkiye'nin müdahalesi aynı zamanda DAEŞ ile mücadeleye de zarar verecektir.” yorumunda bulundu.