'Dünya çapında idam cezaları arttı'

Uluslararası Af Örgütü, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere idamlarda artış olduğunu açıkladı. Örgüt’ün raporu, geçen yıl 20 ülkede 676 kişinin idam edildiğini ortaya koydu.

Anadolu Ajansı 27.03.2012 - 09:50

'Dünya çapında idam cezaları arttı'

Örgüt tarafından yayımlanan yıllık raporda, 2011'de idamların, 23 ülkede 527 kişinin idam edildiği 2010 yılına oranla artış gösterdiği belirtildi. Rapora göre Ortadoğu'da idam edilenlerin sayısı yüzde 50 artışla 558'e yükseldi.

Uluslararası Af Örgütü, İran'da 360, Suudi Arabistan'da 82, Irak'ta 68 ve Yemen'de 41 kişinin idam edildiğini kaydetti.

Libya ve Suriye'deki şiddet olayları nedeniyle idam edilenlerin sayısı hakkında bilgi alınamadığını belirten örgüt, Ortadoğu'da ölüm cezalarının yüzde 99'unun İran, Suudi Arabistan, Irak ve Yemen'de infaz edildiğini açıkladı.

ÇİN İDAM EDİLENLERİN SAYISINI AÇIKLAMIYOR
Örgüt, idam edilen mahkum sayısını devlet sırrı olarak gizli tutan Çin'de binlerce kişinin idam edildiğine işaret etti ve Çin hükümetine idam edilenlerin sayısı açıklamaya çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, G-8 ülkelerinden idam cezasını uygulayan tek ülke olan ABD'de ise 43 kişinin idam edildiğini belirtti. ABD'de 2010 yılında 46 kişi idam edilmişti.

Rapora göre Kuzey Kore'de 30, Somali'de ise 10 kişi idam edildi. Avrupa'da idam cezası uygulayan tek ülke olan Belarus'ta ise 2 kişi ölüme gönderildi.

2011 yılında hiçbir ülkede recm cezasının uygulanmadığını belirten Uluslararası Af Örgütü, idam cezalarını halk önünde infaz eden İran, Kuzey Kore, Suudi Arabistan ve Somali'yi eleştirdi. Örgüt, Japonya'da 19 yıldır ilk kez hiçbir idam cezasının infaz edilmediğini söyledi.

Hindistan'da 7 yıldır, Pakistan'da ise 3 yıldır hiç kimsenini idam edilmediğini belirten örgüt, Bahreyn ve Sri Lanka'da da 2011 yılında idam edilen mahkum olmadığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...