Fransa'nın Strasbourg kenti Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin öncülüğünde 8-11 Ekim tarihlerinde birinci Dünya Demokrasi Forumu'na ev sahipliği yapacak.

Davos ve Porto Alegre modellerinden esinlenerek gerçekleşecek olan forum sırasında dünyanın dört bir yanından siyasiler, uluslararası kurum ve kuruluş yöneticileri, akademisyenler ve sivil toplum temsilcileri tüm boyutlarıyla demokrasinin bugünü ve yarınını tartışacaklar.

Forumun açılışı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ve Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Thorbjorn Jagland, Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki ve 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli insan hakları aktivisti Tawakkol Karman tarafından yapılacak. Daha önceden açılış töreninde konuşacağı ilan edilen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise foruma katılmıyor.

Fransa, evsahipliği yaptığı uluslararası karakterli forumun açılış töreninde Avrupa İşleri'nden sorumlu bakanı Bernard Cazeneuve tarafından temsil edilecek.

Foruma katılacaklar arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) başkanı Jean-Claude Mignon, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Konseyi dönem başkanlığını yürütmekte olan Arnavutluk'un Başbakanı Sali Berişa, Fas Başbakanı Abdelillah Benkirane, AİHM Başkanı Sir Nicolas Bratza, Amerika İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Diego Garcia Sayan, Dünya Demokrasi Hareketi Başkanı Kim Campbell, Uluslararası İnsan Hakları Dernekleri Federasyonu Başkanı Souhayr Belhassen, UNESCO eski Başkanı Federico Mayor, Avrupa İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble de bulunuyor.

Foruma Türkiye'den konuşmacı olarak 2010-2012 döneminde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı yapmış olan AK Parti Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ve Avrupa Bölgeler Meclisi Kültür-Eğitim-Gençlik Komisyonu Başkanı Hande Özsan Bozatlı katılacak.

Forum boyunca "Piyasalar ve Demokrasi", "Arap Baharı Sonrasında Demokrasi", "Demokrasi ve Sosyal Medya", "Demokrasi ve Küreselleşme", "Para ve Demokrasi", "Çok Kimliklilik ve Demokrasi", "Ekonomik ve Mali Krizin Demokratik Kurumlar Üzerindeki Etkileri", "Sorumlu Liderlik" ve "Bölgeselleşme ve Demokrasi" gibi temalar ele alınıp tartışılacak.

Dünya Demokrasi Forumu'nun bundan böyle her yıl sonbaharda "Avrupa'da parlamenter demokrasinin başkenti" olarak tanımlanan Strasbourg kentinde düzenlenmesi öngörülüyor.