Dünya nefesini tuttu

Wikileaks sitesinin açıklayacağı yeni belgeler, ABD’de büyük panik yarattı. Birçok ülkeyi uyaran Washington, belgelerin “hayatları ve çıkarları tehlikeye atacağını” bildirdi.

27.11.2010 - 10:03

Dünya nefesini tuttu

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wikileaks isimli internet sitesi tarafından paylaşılması beklenen gizli diplomatik belgelere karşı dikkatli olunması çağrısı yapıldı.

Washington, Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Kanada, Norveç ve İsrail’i de belgeler konusunda uyardı.

Belgelerin ABD ile sözkonusu ülkeler arasında "güvensizlik ortamı yaratabileceği" ifade edildi.

ABD SÖZCÜSÜ: ÇIKARLARI TEHLİKEYE ATACAK
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, belgelerin açıklanma planını kınadıklarını söyledi.

Sözcü Crowley, gizli diplomatik yazışmaların açıklanacağını, bunun da ''hayatları ve çıkarları tehlikeye atacağını'' ifade etti.

BÜYÜKELÇİ JEFFREY: KAYGILIYIZ
ABD'nin Irak Büyükelçisi James F. Jeffrey de açıklanacak belgelerin içeriğinden kaygılı olduklarını, belgelerin açıklanmasının, uluslararası diplomaside güçlüğe yol açacağını söyledi.

Büyükelçi Jeffrey, ''Yeni belgelerin açıklanacak olmasından dolayı kaygılıyız'' dedi.

''WikiLeaks buradaki işime kesinlikle berbat bir engel çıkarıyor'' diyen Jeffrey, bu belgelerin açıklanmasının arkasındaki güdüyü anlayamadığını ifade ederek, ''Bunun bir şeye yardımı olmayacak ama buradaki çalışmalarımızı yıpratacak'' diye konuştu.

‘KALP KRİZİ GEÇİRECEK’
Belgeleri gizli bilgisayar ağından çalarak Wikilileaks sitesine ileten Bradley Manning, "belgelerin yayınlandığı gün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın kalp krizi geçireceğini" söylemişti.

ÜÇ MİLYON YENİ BELGE
ABD’nin korkulu rüyası Wikileaks’in yaklaşık 3 milyon yeni gizli belgeyi daha yayınlaması bekleniyor.

Sözkonu belgelerin içeriği kesin olarak bilinmese de, ABD ile bazı ülkeler arasındaki dışişleri düzeyinde yaşanan tartışmalı girişimlere dair olacağı tahmin ediliyor.

Farklı medya organları, belgeler arasında Türkiye'nin Irak'ta El Kaide'yi, ABD'nin de PKK'yı desteklediğini öne süren iddialar olduğu yönünde haberler yaptılar.

Wikileaks, daha önce ABD'nin Irak'taki operasyonlarına dair detaylı Pentagon belgeleri yayınlamış ve bu belgeler büyük tartışma yaratmıştı.

ADRESİ BİLİNMİYOR
Kurucusu Jullian Assange olan Wikileaks sitesinin merkezinin İsveç’te bulunduğu belirtiliyor. Ancak sitenin tam adresi kimse tarafından bilinmiyor.

Sitenin nükleer bombalara karşı kurulan eski bir sığınağı merkez seçtiği öğrenildi. Yerin 15 metre altındaki merkezdeki kapıların 30 santimetre kalınlığında olduğu ifade edildi.

Bu arada, Jullian Assange hakkında geçtiğimiz günlerde tecavüz suçlamasıyla uluslararası tutuklama kararı çıkartıldı.

'TARİH YENİDEN YAZILACAK'
Öte yandan, Wikileaks sitesi önceki gün yayınladığı mesajda, “Yeni bir dünya göreceğiz. Küresel tarih yeniden yazılacak” ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...