Dünya Pakistan için yavaş davranıyor

Pakistan'da milyonlar sel felaketiyle boğuşurken, yardımların azlığına bir tepki de Birleşmiş Milletler'in çocuk örgütünden geldi.

Haberler 23.08.2010 - 12:48

Dünya Pakistan için yavaş davranıyor

Pakistan'ın güneyinde nehirlerin taşmasından ve yeni sellerden endişe eden halkın kaçışı sürüyor. Sindh eyaletinde kurulan kamplarda 600 bini aşkın Pakistanlı yaşıyor.


Pakistan'a bazı ülkelerden yardımlar gidiyor, ama Birleşmiş Milletler felaketin büyüklüğüne karşın verilen desteğin yetersiz olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler çocuk örgütü acil yardım operasyonları başkanı Louis-George Arsenault, Pakistan'daki insani krizin son birkaç on yılda yaşanan en büyük kriz olmasına rağmen, verilen desteğin olağanüstü derecede düşük olduğunu söyledi. BM yetkilisi Arsenault ayrıca, dünya devletlerinin yardım için süratli davranmaları gerektiğini de belirtti.

Arsenault'nun eleştirileri, Uluslararası Para Fonu'nun Pakistanlı yetkililerle Washington'daki görüşmelerinin hemen öncesine rastlıyor.

IMF görüşmelerde Pakistan'daki krizi değerlendirerek, yardımların ne şekilde yapılması gerektiğini belirleyecek.

4 MİLYON EVSİZ VAR
Bu arda, Pakistan'daki seller aralıksız bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Ülkede sel sularının, felaket nedeniyle şimdiye kadar 4 milyon kişinin evsiz kaldığı, Sind vilayetinde yayıldığı bildiriliyor.

Sindh'in ülkede selden en çok etkilenen vilayet olduğu ve son 24 saat içinde en az 200 bin kişinin evlerini terkettiği belirtiliyor.

Yardım kuruluşları, su yoluyla bulaşan hastalıkları kontrol altında tutmak için yoğun çaba harcıyor.

Üç hafta önce muson yağmurlarını neden olduğu seller, Pakistan'da 1600 kişinin ölümüne neden oldu ve yaklaşık 20 milyon kişiyi etkiledi.

Sayfa Yükleniyor...