Dünya takastan memnun

Takas anlaşması çerçevesinde Hamas tarafından 5 yıl sonra serbest bırakılan İsrailli asker Gilad Şalit'in özgürlüğüne kavuşmasını dünya liderleri memnuniyetle karşıladı.

18.10.2011 - 13:38

Dünya takastan memnun

BAN: TAKAS BARIŞ SÜRECİNİ OLUMLU ETKİLEYECEK
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail ile Hamas arasında varılan takas anlaşmasının, kesintiye uğrayan İsrail-Filistin barış sürecine katkı sağlamasını umduğunu söyledi. Ban, BM'nin İsrailli asker Gilad Şalit'in kabul edilemez tutukluluk halinin sonlandırılması ve insan hakları ihlal edilen Filistinli tutukluların serbest bırakılması için her zaman çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Ban, ''Bu tahliyelerin, sekteye uğrayan Ortadoğu barış sürecine geniş kapsamlı ve olumlu etkileri olacak'' diye konuştu.


WESTERWELLE: ŞALİT'İN BIRAKILMASI MEMNUNİYET VERİCİ
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İsrailli asker Gilat Şalit'in serbest bırakılmasından memnun olduğunu söyledi. Almanya'nın da Şalit'in serbest bırakılmasında rol oynadığı için mutlu olduğunu kaydeden Westerwelle, bu konuda yardımcı olmanın kendileri için doğal ve İsrail ile olan dostluklarının bir ifadesi olduğunu belirtti.

SARKOZY ŞALİT'İ AĞIRLAYACAK
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasının Fransa için çok büyük bir teselli olduğunu belirtti. İsrail-Fransız çifte vatandaşı Şalit'in serbest bırakılmasından memnun olduğunu belirten Sarkozy, Nice kentinde yaptığı açıklamada, Şalit'in yakında Paris'te ağırlanacağını söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: BARIŞ İÇİN UMUT VAR
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile Hamas arasında yapılan tutuklu değişiminin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, "Barış süreci için zor bir zamanda böyle bir gelişme, Filistinliler ile İsrailliler arasında sürdürülebilir müzakerelerin mümkün olduğunu ortaya koyan bir işarettir" dedi.

DAVUTOĞLU'NDAN ABBAS'A KUTLAMA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı arayarak takas anlaşmasının uygulanmasından dolayı tebrik etti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Abbas'ı telefonla arayan Davutoğlu, anlaşmadan ve takasın gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davutoğlu'nun Filistin'de ulusal uzlaşının kurulmasının yararına dikkati çektiği de öğrenildi.

Şalit öncesinde de İsrail'le Araplar arasında esir takası defalarca gerçekleşti. İşte yapılan esir takasları. Şalit öncesinde de İsrail'le Araplar arasında esir takası defalarca gerçekleşti. İşte yapılan esir takasları.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...