Dünya tersine döndü

Arap coğrafyasındaki ayaklanmalara ilişkin Batı'dan duymaya alışkın olunan sesler, İngiltere'de yaşanan olaylar nedeniyle Doğu'dan yükselir oldu.

10.08.2011 - 15:19

Dünya tersine döndü

İngilter'de yaşanan olaylara ilişkin iki açıklama Libya ve İran'dan geldi.

Kaddafi yönetimi, İngiltere'deki yağma, kundaklama ve şiddet olayları nedeniyle Başbakanı David Cameron'ın "tüm meşruiyetini kaybettiğini" öne sürerek, çekilmesi çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın 'İngiltere'de sosyal bir patlamadam endişe duyuyorum' açıklamasını da, İran vatandaşlarına yapılan bir uyarı takip etti: İngiltere'ye gitmeyin...

Muammer Kaddafi yönetimi adına konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kalim, "Cameron ve hükümetinin, kendilerine karşı düzenlenen gösterilerin ve bu barışçı gösterilere katılanlara polisin şiddet göstermesinin ardından çekilmesi gerektiğini" iddia ederek, "Cameron ve hükümetinin tüm meşruiyetini kaybettiğini" söyledi.

"Bu gösterilerin, kendini zorla benimsetmeye çalışan bu hükümeti İngiliz halkının reddettiğini gösterdiğini" öne süren Kaaim, "Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma, İngiliz halkının haklarına karşı yapılan bu saldırganlık karşısında kollarının bağlı kalmaması" çağrısında bulundu.

İRAN'DAN VATANDAŞLARA UYARI
İran da, İngiltere'deki olaylardan dolayı vatandaşlarından zorunlu olmadıkça bu ülkeye gitmemelerini istedi.

İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'de bir süredir devam eden olayların can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturabileceğini belirterek, vatandaşlarını bu ülkeye gitmemeleri konusunda uyardı.

Vatandaşlarından mecbur kalmadıkları sürece İngiltere'ye gitmemelerini isteyen Tahran yönetimi, zorunlu ziyaretlerde ise olayların olduğu bölgelerden uzak durulması tavsiyesinde bulundu. İngiltere'de ikamet eden İranlılardan da gösteri ve olayların olduğu yerlerden uzak durmaları istendi.

İran, ayrıca vatandaşlarından İngiltere'deki olay ve gelişmeleri de kendi kitle iletişim kanallarından takip etmeleri önerisinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...