Dünya yeni yıla böyle girdi

Sydney'den New York'a insanlar yeni yıla coşkuyla girdi.

01.01.2010 - 10:33

Dünya yeni yıla böyle girdi

Dünyanın, yeni yılı en son karşılayan merkezlerinden biri olan New York'tu. New York'un Times Meydanı'nda soğuk havaya rağmen yüz binlerce kişi toplandı. Meydanda yeni yıl karşılamasında havai fişek gösterisi yapılırken, kristal dev yılbaşı topu indirildi ve bu sırada da 1 tonun üzerinde konfeti atıldı. Isının sıfır santigrat derece civarında olduğu yılbaşı gecesinde meydanda yüzlerce polis de görev aldı. Çevre binalara da keskin nişancılar yerleştirildi.


Öte yandan Sydney'in ünlü köprüsü üzerinde havai fişek gösterilerini 1 milyon kişi izlerken, Tokyo'da gökyüzüne balonlar bırakıldı. Paris'te 120 yaşına giren Eyfel Kulesinde rengarenk ışık gösterisi yapıldı.

Las Vegas, eğlenmek için bu kente gelmiş olan yaklaşık 315.000 kişiyle yılbaşını karşılarken, kumarhanelerin üzerinde havai fişek ve ışık gösterileri yapıldı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de yılbaşı kutlaması bu yıl da tarihi Brandenburg Kapısı önünde yapıldı. Havanın soğuk olmasına rağmen bir milyon kişi, Brandenburg Kapısı'ndan Zafer Anıtı'na kadar olan 2.2 kilometre uzunluğundaki ana caddede toplandı. Saatler 00:00'ı gösterdiğinde 10 dakika boyunca havai fişek gösterisi yapıldı.

Rio de Janeiro'nun 4 kilometrelik Copacabana plajında yılbaşını karşılamak üzere yaklaşık 2 milyon kişi toplandı. Plaj boyunca havai fişek gösterileri ve konserler vardı. Güvenlik için plajda yaklaşık 12 bin polis görev yaptı. Plajdaki Amerikalı turistlerden 27 yaşındaki Chad Bissonnette, "Hayatımda ilk kez bu kadar çok arkadaşımın, komşumun işini kaybettiğine tanık oldum" diyerek, yeni yılın daha iyi olmasını diledi.

AB dönem başkanlığını devralan İspanya'da Madrid'deki Sol meydanında 27 AB üyesi ile ilgili görüntüler projektörlerle merkez postane binasına yansıtıldı.

Londra'da dondurucu soğuğa rağmen Thames nehri boyunca toplanan binlerce kişi, düzenlenen havai fişek gösterileriyle yeni yılı karşıladı.

ASYA YENİ YILI GÜRÜLTÜLÜ KARŞILADI
Asya'da farklı takvimlerin kullanılmasından ötürü birçok ülkede yılbaşı Avrupa ve Amerika kıtalarına göre sönük geçerken, Çin'in Şanghay kentindeki Longhua tapınağında yeni yılın kendilerine zenginlik getirmesi dileğiyle çan çaldırmak isteyenler kişi başına 518 yen (yaklaşık 75 dolar) ödedi. Çincede 518 dendiğinde, "zenginlik istiyorum" denmesine benzer bir ses çıkarılıyor.

Filipinler'de alev fişekleri ve ateş edilmesi nedeniyle yüzlerce kişi yaralanırken, birçok Filipinli, tıpkı Çinliler gibi, gürültülü bir yeni yıl karşılamasının şeytanı ve şanssızlığı uzaklaştıracağı inancıyla coşkulu biçimde eğelendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...