Dünyada hayal kırıklığı

Mübarek'in istifa etmemesi Batı için sürpriz oldu, ABD ve Fransa Mısır'daki yeni hükümette aşırı dincilere yer verilmesini istemiyor. Mübarek'e tek destek veren ülke ise Kanada.

11.02.2011 - 07:19

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in tüm dünyayı ters köşeye yatırıp istifa etmemesi Batı dünyasında şaşkınlık yarattı.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Mübarek'in konuşmasını ''hayal kırıklığı'' olarak niteledi. Konuşmanın Mısır'daki gerilimin azaltılmasına katkıda bulunmayacağını belirten Westerwelle, ''Uluslararası toplumun endişeleri, öncesine nazaran bu konuşmadan sonra daha da arttı'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı James Steinberg ise ''Mısır'daki geçiş döneminin, aşırı çevreler veya demokrasi ve açık siyasi sürece inanmayanlar tarafından rehin alınmayacağı konusunda emin olmak istiyoruz'' diye konuştu.

Steinberg, şu ifadeleri kullandı:

''Oluşturulacak olan hükümetin açık görüşlü, demokratik, hoşgörülü, kadın haklarına, azınlıklara ve dini haklara saygılı bir hükümet olması için yoğun çaba harcıyoruz. Kim olursa olsun, hangi grup olursa olsun, eğer demokrasi ve özgürlük değerlerine, kadın, azınlık haklarına ve dini haklara saygı göstermez ise yeni hükümette girmek için desteğimizi alamaz.''

SARKOZY: DİNİ BİR DİKTATÖRLÜK OLMAMALI
Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa'nın İran örneğinde olduğu gibi Mısır'ın da bir dini diktatörlüğe dönüşmesini istemediğini belirtti. Sarkozy, ''Umarım Mısır, geçmişte İran'ın yaptığı gibi dini diktatörlük yoluna değil de demokrasi yoluna yönelir'' diye konuştu.

İNGİLTERE: ACİL İKTİDAR DEĞİŞSİN
İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague de, Mısır'daki iktidar değişikliğinin acilen yapılması çağrısında bulundu.

Hague, BBC radyosuna ''Mısır'da patlak veren krizin başından beri söylediğimizi yineliyoruz, geniş tabanlı bir hükümetin oluşturulmasına götürecek geçişin acil ama düzenli olması gerekiyor'' açıklamasını yaptı.

BM YARDIM ETMEYE HAZIR
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM olarak Mısır'a geçiş sürecinde yardım etmeye hazır olduğunu duyurdu.

TEK DESTEK KANADA'DAN GELDİ
Mübarek'in yetkilerini devretme stratejisini onaylayan Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon ise,  ''Mısır'da reform ihtiyacının acil olmasının aşikar olmakla birlikte, bu reform süreci aşırılığa, şiddete ve hoşgörüsüzlüğe götürecek bir iktidar boşluğu da yaratmaması gerekiyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...