Dünyadan Kuzey Kore'ye uzun menzilli füze tepkisi

Kuzey Kore'nin uzun menzilli roket fırlatması dünyadan yoğun tepki çekti.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.02.2016 - 16:09

Dünyadan Kuzey Kore'ye uzun menzilli füze tepkisi

ABD Strateji Komutanlığı sistemlerinin Kuzey Kore'nin uzun menzilli roket fırlattığını kaydetmesinin ardından başta ABD, Çin ve Japonya olmak üzere birçok ülke olaya sert eleştiriler yöneltti.  

Pyongyang'ın hamlesini "güçlü şekilde" kınayan ABD yönetimi, olayı "istikrarı bozucu ve provokatif eylem" olarak tanımladı. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışması Susan Rice, yazılı açıklamasında, 6 Ocak’ta yapılan nükleer denemenin ardından Pyongyang’ın attığı yeni adımın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının ihlali anlamına geldiğini hatırlattı. Rice, ülkedeki füze ve nükleer silah programının, yakın müttefikleri dahil bölgenin güvenliğini tehlikeye attığını vurguladı. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de yazılı açıklamasında "ABD, Kuzey Kore’nin BMGK'nın balistik füze kullanımına ilişkin kararlarını açıkça ihlal eden füze denemesini güçlü şeklide kınıyor" ifadesine yer verdi. Son bir ay içerisinde Pyongyang yönetiminin sadece Kore yarımadası değil tüm bölgeyi hatta ABD’nin güvenliği de tehdit eden büyük bir provokasyona imza attığını belirten Kerry, Güney Kore ve Japonya'nın da aralarında bulunduğu müttefiklerinin savunmasına yönelik taahhütlerini yineledi. 

ÇİN'DEN ULUSLARARASI KAMUOYU VURGUSU 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, "Kuzey Kore'nin uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen uydu fırlatma işlemini gerçekleştirmesinden üzüntü duyulduğu" ifade ederek, taraflara itidal çağrısında bulundu. 

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, olayı tolere edilemeyecek derecede provokatif olarak tanımlarken, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, "Halkımızın tam güvenliğini korumak için eyleme geçeceğiz" diye konuştu. 

Denemeyi provokasyon şeklinde nitelendiren İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "Kuzey Kore’nin eylemleri bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit teşkil etmeyi sürdürüyor" dedi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlatması güçlü şekilde protesto edilerek, bu tür faaliyetlerin Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'daki durumu ciddi şekilde gerginleştirdiği vurgulandı. 

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Steinmeier, açıklamasında, ''Bu sorumsuzca bir provakasyon. Bu ülke uluslararası toplumun uyarılarını hiçe saydığını bir kez daha gösterdi" ifadesini kullandı. 

Fransa Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Fransa, Kuzey Kore'nin BMGK kararlarını açık şekilde yeniden ihlal etmesini büyük bir şiddetle kınamaktadır" ifadelerine yer verildi. 

TÜRKİYE'DEN YÜKÜMLÜLÜKLERE UYMA ÇAĞRISI 

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında "Kuzey Kore’yi vakit geçirmeksizin ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarından kaynaklanan yükümlülüklerine tümüyle uymaya çağırıyoruz. Kuzey Kore’nin bütün uluslararası uyarılara rağmen attığı bu sorumsuz adımın bölgesel barış ve istikrara muhtemel olumsuz yansımalarından derin kaygı duymaktayız" denildi. 

BMGK ACİL OLARAK TOPLANDI 

Kuzey Kore'nin füze fırlatması üzerine Japonya, Güney Kore ve ABD'nin talebiyle acil olarak bir araya gelen BMGK'nın toplantısında, genel sekreterin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman üyelere brifing verdi. 

Toplantının ardından BMGK Dönem Başkanı Venezuela'nın BM Daimi Temsilcisi Rafael Ramirez, konseyde kabul edilen basın bildirisini gazetecilere okudu. Kuzey Kore'nin balistik füze kullanmasının BMGK kararlarının açık ihlali olduğunu vurgulayan Ramirez, uydu gönderme ya da başka bir gerekçenin bunu değiştirmeyeceğini söyledi. 

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da bu eylem nedeniyle konseyin Kuzey Kore'ye karşı ciddi önlemler alacağını kaydederek, "Bu böyle devam edemez" dedi. 

Sayfa Yükleniyor...