Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri 'suç'

BM, suç şebekelerinin yıllık 2.1 trilyon dolar ciroyla dünyanın "en büyük 20 ekonomisi"nden birini oluşturduğunu açıkladı.

24.04.2012 - 14:22

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri 'suç'

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Bölümü Başkanı Yurg Fedotov, suç ve uyuşturucu şebekelerinin, güvenlik ve ekonomik gelişme için ciddi bir tehdit olduğunu açıkladı.

BM ve Dünya Bankası'nın 2009 yılının verilerini alarak yaptığı araştırmaya göre, suç şebekeleri yılda 2.1 trilyon dolar ciroyla, dünya ekonomisinde yüzde 3.6'lık bir pay alıyor.

'SUÇ DÜNYA GÜVENLİĞİ İÇİN TEHDİT'
Geçmişte benzer bir araştırma yapılmadığı için suç şebekelerinin ekonomik aktivitelerinde bir yükseliş ya da düşüş olduğunu ölçme şansları bulunmadığını belirten Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Bölümü Başkanı Yurg Fedotov, suç şebekelerinin dünya güvenliği ve ekonomik gelişme için büyük tehdit olduğunu söyledi.

'İNSAN KAÇAKÇILIĞINDAN 32 MİLYAR DOLAR'
Gelişmekte olan ülkelerde rüşvetin yıllık cirosunun 40 milyar doları bulduğunu belirten Fedotov, insan kaçakçılığından ise yılda 32 milyar dolar kazanıldığını açıkladı. Fedotov, "İnsan kaçakçılığı nedeniyle yılda 2.4 milyon insan açı çekiyor. Bu utanç verici suç, modern kölelikten başka bir şey değil" dedi.

'YENİ KAZANÇ YAPILARI YARATILIYOR'
Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin önündeki en büyük engelin organize suçlar, kaçakçılık, şiddet ve yolsuzluk olduğunu belirten Yurg Fedotov, suç örgütlerinin kendilerine yeni kazanç kapıları açmak için oldukça esnek bir yapıya sahip olduğunu da dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...