Dünyanın gözü kulağı onda: Kuzey Kore'nin "büyükannesi" Ri

Kuzey Kore'nin 3 Eylül'de gerçekleştirdiği 6. nükleer denemeyi, daha öncekilerde olduğu gibi yine KCTV spikeri Ri duyurdu. Ülkesinin yüzü- sesi haline gelen ve sesinden coşku eksik olmayan 74 yaşındaki Ri, kameralar karşısına her geçtiğinde tüm dünyaya ‘sismik diplomatik sarsıntılar’ yayıyor.

ntv.com.tr 05.09.2017 - 13:41 | Son Güncelleme : 05.09.2017 - 13:50

Dünyanın gözü kulağı onda: Kuzey Kore'nin "büyükannesi" Ri

Rus haber ajansı Sputnik'in haberine göre, Kuzey Kore televizyonu KCTV'nin 74 yaşındaki sunucusu Ri Chun-hee, namı diğer "büyükanne2 pazar günü, geleneksel pembe-siyah kıyafetleri içinde, her zamanki tarzıyla, ABD'nin Nagasaki'ye attığı hidrojen bombasından 5 kat güçlü bir bombanın "mükemmel bir başarıyla" denendiğini haber verdi.

Öte yandan KCTV'nin bu kıdemli muhabirinin tüm dünyanın gözlerini, üzerine kilitlediği ilk an değil. Peki Ri gerçekte kim?

Japon işgali sırasında, Kore'nin Gangwon bölgesinde yoksul bir ailede dünyaya gelen Ri, kariyeri boyunca arkadaşlarının aniden görevden alınmasına ya da işten atılmasına tanık oldu.

Ri, Kuzey Kore İşçi Partisi'nin sesi olmadan önce Pyongyang Üniversitesi'nde tiyatro ve film eğitimi aldı.

İlk defa 1971 yılında KCTV'ye çıkan Ri, 3 yıl içinde hızla yükselerek kanalın baş sunucusu oldu ve dramatik ve abartılı kendine özgü tarzıyla Kim ailesinin hayranlığını kazandı.

1994 yılında, 'ulusun babası' olarak anılan Kuzey Kore lideri Kim Il-sung'in ölümünü sunarken gözyaşlarına boğulan Ri, 1 yıl sonra Kuzey Kore'nin halihazırdaki liderinin babası Kim Jong-il'in vefatını bildirirken yine ağlıyordu.

Ri 2012'de geçici olarak emekliye ayrıldıktan 4 yıl sonra, bu kez bir füzenin ateşlendiğini duyurmak üzere ekranlara döndü, o zamandan beri de Kuzey Kore'nin adımlarını duyurmaya devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...