Dünyanın gözü Türkiye'de

'Türkiye için diplomatik zafer', 'İlişkileri canlandırmaya çalışıyor', 'Türkiye'den Müslümanlara zeytin dalı uzatacak'...

Dünyanın gözü Türkiye'de

ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyareti, dünya basınının da gündeminde yer alıyor.


The Wall Street Journal Obama'nın Türkiye gezisi ile ilgili haberinde, Türkiye’nin, Obama’nın sıkı bir kucaklamasına ihtiyacı olduğu yazıldı ve şunlar kaydedildi: "Türkiye’yi ancak böyle bir kucaklama Batı’nın yanında tutabilir. Türk kamuoyu giderek Batı karşıtı bir noktaya geliyor ve ABD’nin bunu durdurması gerek. Yeni Başkan Türkiye’de önemli beklentiler yarattı. Obama, Türkiye’ye 'Müslüman dünyaya ait bir ülke' muamelesi yapmak yerine, 'Müslüman bir Avrupa ülkesi' muamelesi yaparsa ziyaret başarılı olur."

BBC ise "Obama Türkiye ile daha sıkı ilişkiler arıyor" başlığı ile verdiği haberde, "ABD Başkanı Türkiye'ye iki günlük gezisinde Türk liderleri ile buluşarak, ilişkileri yeniden canlandırmaya çalışacak. Ankara ziyareti öncesinde Obama, Türkiye'nin AB'ye girme çabalarına destek verdi... Obama'nın ziyareti öncesinde güvenlik önlemlerinin fazlasıyla sıkı olduğu da bildiriliyor" ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE İÇİN DİPLOMATİK ZAFER
Washington Post
gazetesi, Türklerin büyük çoğunluğunun geziden memnun olduğuna dikkat çekerken, gezi dolayısı ile alınan güvenlik önlemlerinin yoğunluğuna da değindi.

Fox News ise Obama’nın, ziyaretinin önceki Amerikan yönetimi tarafından ihmal edilen Türkiye için büyük bir diplomatik zafer olduğunu belirtti. Obama’nın konvoyunun binlerce polisin yanı sıra, savaş uçakları ve polis helikopterleri tarafından korunduğuna dikkat çekildi.

İsrail'in Haaretz gazetesi ise geziyi şu şekilde duyurdu: "Obama Ankara’da coşkuyla karşılandı. Obama’nın konvoyu, yol kenarına toplanan Türklerin dostça selamlamaları arasında otele ulaştı. Bazı Türklerin bayrak salladığı görüldü."

MÜSLÜMANLARA ZEYTİN DALI UZATACAK
Deutsche Welle
ise, "Obama, Batı ittifakının bir parçası olmakla birlikte İslam inancının egemen olduğu ve kendisinin ilk ismi 'Hüseyin’e' vurgu yapılan bir ülkeden, Türkiye’den, Müslümanlara zeytin dalı uzatacak. Amerikalılara ve dünyaya 'Biz İslam’la savaşmıyoruz. İslam dünyasıyla ortak çıkar ve karşılıklı saygıya dayalı yeni ilişkiler inşa edeceğiz' sözünü veren Obama, medeniyetlerin kesiştiği İstanbul’da tüm kesimlere zeytin dalı uzatmaya çalışacak" ifadelerine yer verdi.

OBAMA TÜRKLERİN GÖNLÜNÜ KAZANMAK İSTİYOR
Belçika'nın Le Soir gazetesi, Obama'nın Türkiye ziyaretine ilişkin haberinde, ''ABD diplomasisinin Türkiye'yi ılımlı İslam çerçevesinde gören Bush yönetiminin hatalarını düzelttiği'' görüşüne yer verildi. ''Obama'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik ilkesinin altını çizmeyi tercih ettiğini'' kaydeden gazete, ABD ile Türkiye arasında diplomasi trafiğinin çok yoğunlaştığını, Obama ziyaretinin hemen arkasından ABD savunma bakanının Türkiye'ye gideceğini yazdı. Gazete, ''Obama, 7 yıllık gerginlikten sonra Türk yöneticilerin ve kamuoyunun gönlünü tekrar kazanmak istiyor'' ifadesini kullandı.

Alman Spiegel dergisinin internet sitesinde verilen haberin başlığı, "Obama'nın Türkiye'deki nazik görevi". Haberde şu ifadeler yer alıyor: "Avrupa gezisinin zor finali: Barack Obama Ankara ve İstanbul gezilerinde birçok problemli konuyu ele almak durumunda; İran siyaseti, Türkiye'nin AB'ye girişi, Ermeni soykırım iddiaları gibi. ABD Başkanı aslında Türkiye'de seviliyor, ancak ülkesinin imajı derinlere düşmüş durumda."

Reuters haber ajansı, Obama'nın, Türkiye'deki temaslarının tüm İslam dünyası tarafından yakından izlendiğini yazdı, coğrafi durumunun önemine dikkati çekerek, Türkiye'nin ABD açısından önemine değindi. Ajans, "Obama, artan nüfuzuyla, İran ve Afganistan'da çözüm için yardımına ihtiyaç duyduğu Türkiye ile ilişkilerini yenileme arayışında" ifadesini kullandı.

ABD VE TÜRKİYE DÜNYA İÇİN MODEL OLABİLİR
İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi de internet sitesinde verdiği haberde, Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında diplomasi sınavı verdiğini yazdı. Gazete, 1915 yılına dair Ermeni iddialarıyla ilgili bir soru üzerine Obama'nın, "soykırım" kelimesini kullanmaktan özellikle kaçındığını, kendi görüşünün değişmediğini belirtmekle yetindiğini belirtti.

CNN de internet sitesinde verdiği haberde, Obama'nın, "ABD ile Türkiye dünya için bir model olabilir" başlığını kullandı. Haberde, ABD Başkanı'nın, iki ülkenin dostluklarıyla dünyaya çok önemli bir mesaj verebileceğine dair açıklaması öne çıkarıldı ve Obama'nın yaptığı bu ziyaretle Türkiye'ye verdiği önemi gösterdiği belirtildi.

New York Times gazetesi, "Obama, Türkiye'yi, Doğu ile Batı arasında köprü vazifesi gördüğünü söyleyerek övdü" başlığını kullanarak, ABD Başkanının, önemli bir müttefik olarak Türkiye'nin önemine vurgu yaptığını yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...