Düşman kardeşlerin aileleri bir araya gelecek

Kuzey ve Güney Kore, 1953'teki savaştan bu yana ayrı olan ailelerin görüşebilmesi için masaya oturmaya hazırlanıyor.

03.02.2014 - 16:04

Düşman kardeşlerin aileleri bir araya gelecek

Kore Savaşı'nın ikiye böldüğü Koreli aileler, en son 2010'da gerçekleştirilen anlaşmanın ardından ikinci kez bir araya gelebilir.

Seul ve Pyongyang hükümetleri, 60 yıldır ayrı olan ailelerin tekrar görüşebilmesi için masaya oturmayı kabul etti. İki ülke arasındaki görüşme, 1953'teki savaşı sona erdiren ateşkesin imzalandığı sınır kasabası Panmunjon'da gerçekleştirilecek.

Kuzey ve G.Kore arasında yapılan bir araya gelme programı ilk olarak 2000 yılında yapılmıştı. En sonuncusu 2010 yılında yapılan görüşmelerde, bugüne kadar 17 bin aile tekrar bir araya gelmişti. Aynı yıl, K.Kore'nin G.Kore'ye ait Yeonpyeong adasını bombalaması sonucu görüşmeler askıya alınmıştı.

İki ülke arasında anlaşmaya varılırsa, 100 bin kadar ailenin bir araya gelebileceği tahmin ediliyor. Ancak K.Kore yönetimi, görüşmeler öncesinde ABD ile G.Kore arasındaki donanma, hava ve kara tatbikatlarının sona erdirilmesini istiyor.

G.Kore'nin, düşman kardeşi tarafından provokasyon olarak nitelendiren tatbikatlardan vazgeçmeyeceği ancak tatbikatların boyutunu küçültebileceği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...