Filipinler'de Duterte'ye "seri katil" diyen senatör tutuklandı

Filipinler Devlet Başkanı Duterte'yi "seri katil" olarak nitelendiren senatör Leila de Lima rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklandı.

ntv.com.tr 24.02.2017 - 10:55 | Son Güncelleme : 24.02.2017 - 10:57

Filipinler'de Duterte'ye "seri katil" diyen senatör tutuklandı

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin uyuşturucuyla mücadele politikalarına yaptığı eleştirilerle tanınan senatör Leila de Lima, uyuşturucu baronlarından rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklandı.

Gözaltına alınmadan dakikalar önce Senato'da açıklama yapan senatör Leila de Lima, "Beni susturabileceklerini, Duterte rejiminin tehditleri ve her gün işlediği cinayetlere karşı mücadelemden döndürebileceklerini sanıyorlarsa, bu dava uğrunda hapiste yatmak benim için onurdur" dedi.

Senatör Lima, gözaltındaki uyuşturucu baronlarından rüşvet almak suçlanıyor.

Devlet Başkanlığı sözcüsü Ernesto Abella, Lima'nın tutuklanmasını "yönetimin uyuşturucuyla mücadelede attığı önemli bir adım" olarak değerlendirdi.

Dün yerel mahkeme, suçlamalar üzerine Lima hakkında tutuklama emri çıkartmıştı. Lima'nın yanı sıra eski koruması ve 2 eski yetkili hakkında da tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Lima hakkındaki iddiaları reddederek suçlamaların, Devlet Başkanı Duterte'nin kendisini eleştirenleri sindirme girişiminin parçası olduğunu savunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...