Düyanın en etkili İslamcısı Erdoğan

İsrail'deki Jerusalem Post gazetesinin yazarı Daniel Pipes, Başbakan Erdoğan'ı böyle tanımladı.

22.04.2009 - 15:20

Düyanın en etkili İslamcısı Erdoğan

İsrail'de yayınlanan The Jerusalem Post gazetesi yazarlarından Daniel Pipes, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "dünyanın en etkili İslamcısı" olarak niteledi.

Pipes, "Aslanın İni: Terörizmin Sınırları" başlıklı makalesinde, Erdoğan'ın herkese İslamcı hareketteki meşrulaşmanın avantajlarını gösterdiğini yazdı.

Daniel Pipes imzasıyla yayınlanan ve İslami terörizmin amaçlarına ulaşıp ulaşmadığını sorgulayan yazıda, Irak, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde intihar eylemlerine dayalı terörist faaliyetlerin her gün meydana gelen rutin olaylar haline geldiğine dikkat çekiyor.

Ancak terörist grupların da bir gelişim sergilediğini kaydeden Pipes, buna özellikle Cezayir, Mısır ve Suriye gibi ülkelerdeki durumun örnek teşkil ettiğini söylüyor.

Bu grupların şiddeti bırakıp siyasi sistemin içinde yer aldığını hatırlatan yazara göre, bu çerçevede Hizbullah sağlık ve geçim yardımı gibi faaliyetlere soyunurken, Hamas da seçim kazanarak siyasi sisteme dahil oldu.

Pipes şu ifadeleri kullandı:

"Ayetullah Humeyni ve Usame bin Ladin İslamcılığın ilk halini temsil ediyorsa, Hizbullah ve Hamas da geçiş dönemini temsil ediyor. Ve dünyanın en etkili İslamcısı olan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da herkese meşrulaşmanın avantajlarını gösteriyor."

"Ama eğer siyasi yollardan gitmek iyi sonuçlar veriyorsa, İslamcı şiddet niye devam ediyor ve hatta yayılıyor?" diye soran yazar buna şöyle cevap veriyor: "İlahi bir çatışma içine diren cihatçılar, başarıyı sadece elle tutulabilir zaferlerle ölçmüyor. Sonraki hayatta alacakları ödüller ve Tanrı'nın lütfu ile ölçüyorlar."

Pipes, buna rağmen İslamcı hareketin uzun vadede şiddetin istenen sonucu vermeyeceğini görüp tamamen meşru çizgiye çekileceğini savunarak, "Radikal İslam'ın bizi yenmesinin yolu, bombalama ve kafa kesmelerden değil, sınıflardan, mahkemelerden, bilgisayar oyunları, televizyon stüdyoları ve seçim kampanyalarından geçiyor" diye yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...