Ebadi: Mücadeleye devam edeceğim

Kurduğu ve yönettiği İnsan Hakları Derneği’ni kapatılması üzerine konuşan İranlı Şirin Ebadi, insan hakları mücadelesine devam edeceğini bildirdi.

Haberler - NTV Haber 22.12.2008 - 18:27

Ebadi: Mücadeleye devam edeceğim

Şirin Ebadi, kadın ve çocuklara yönelik yürüttüğü çalışmalar nedeniyle 2003 yılı Nobel barış ödülünü almıştı.

İran polisinin, kurduğu ve yönettiği İnsan Hakları Derneği’ni kapatması üzerine Ebadi mücadelesine devam edeceğini bildirdi.

Şirin Ebadi ve arkadaşları İslami cumhuriyetin hapisanelerinde 17 yıl geçirmiş olan siyasi aktivist Rahmani’yi onurlandırma planları yapıyorlardı ki ofisleri kapatıldı.

Ebadi resmi ve sivil polis tarafından bir arama emri gösterilmeksizin ofise baskın yapıldığını ve ofisin mühürlendiğini belirtti. Ancak baskıların kendilerini yıldırmayacağını da sözlerine ekledi.

Ebadi şöyle konuştu: “Hiçbir koşul altında etkinliklerimizi durdurmayacağız. Merkezi mühürlemek etkinliklerimizin durdurulabileceği anlamına gelmiyor ve iki hafta içerisinde de, İran’da son üç ay içerisinde gerçekleştirilen insan hakları ihlalleri üzerine yeni raporumuzu yayımlayacağız.”

Şirin Ebadi BM temsilcilerinin İran’ı ziyaret edemediklerini, ancak gruplarının raporları sayesinde ağır insan hakları ihlalleri olarak nitelendirdikleri eylemleri kınadıklarını belirtti ve şunları kaydetti: “İran hükümetini asıl kızdıran şey etkinliklerimizin ve BM Genel Kurulu’nda bile okunan ve atıfta bulunulan raporlarımızın önemiydi. Bu durum hükümetin öfkesini gittikçe artırdı.” diyen

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Gaşgavi, merkezin kapatılmasının tek nedeninin yasal izini olmaması olduğunu söyledi.

Gaşgavi derneğin, faaliyetlerine devam etmek istiyorsa, yasal bir çalışma izni almaları gerektiğini öne sürdü.

Sayfa Yükleniyor...