Ebu Garip Cezaevi kapatıldı

Irak işgalinin ardından ABD askerlerinin mahkumlara yaptığı işkencelerle gündeme gelen Ebu Garip Cezaevi, baskın yapılarak mahkumların kaçırılacağı iddiaları üzerine kapatıldı.

15.04.2014 - 23:11

Ebu Garip Cezaevi kapatıldı

Irak'taki Ebu Garip Cezaevi'nin kapatıldığı ve mahkumların çevredeki diğer cezaevlerine nakledildiği bildirildi.

Irak Adalet Bakanı Hasan eş-Şemmeri, yaptığı yazılı açıklamada, Bağdat Merkezi Hapishanesi'nin, eski adıyla Ebu Garip'in muhtemel bir baskın girişiminden kaçınmak için boşaltılarak kapatıldığını, mahkumların çevredeki diğer cezaevlerine nakledildiğini belirtti.

Şemmeri, "Tutuklu ve mahkum 2 bin 400 kişinin diğer şehirlerdeki cezaevlerine nakledilme işlemi tamamlandı. Cezaevinin kapatılması, tedbir amaçlıdır" ifadesini kullandı.

Bakanlığa yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre de "baskın yapılacağı ve mahkumların kaçırılacağı hakkında güçlü istihbarat bilgilerine ulaşılması" nedeniyle cezaevi kapatıldı.

Geçen temmuz ayında Ebu Garip ve Taci cezaevlerine silahlı kişiler tarafından baskınlar düzenlenmiş, Adalet Bakanlığı, çıkan olaylarda en az 100 mahkumun kaçtığını, 27 kişinin öldüğünü, 39 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Emniyet kaynakları ise cezaevlerinden çoğu El-Kaide bağlantılı 815 mahkumun firar ettiğini belirtmiş, olayların sorumluluğunu Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlenmişti.

Sözkonusu hapisane, 2003'te ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından işkence merkezi olarak kullanılmıştı.

Amerikalı askerlerin gözlatında tutulan Iraklılara cinsel istismarda bulunduğunu ve işkence yaptığını gösteren fotoğraflar, uluslararası kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı.

Tepkilerin ardından hapisanede görevli bazı Amerikalı askerler yargılanarak hapis cezasına çarptırılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...