Economist: Eskiden olsa...

“İrtica Eylem Planı”nda imzası olduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek için TSK’dan gelen tepkileri değerlendiren Economist dergisi, “Eskiden olsa siviller sesizliğe gömülürdü ama Erdoğan bu kez sağlam durdu” diye yazdı.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2009 - 14:23

İngiltere'de yayımlanan haftalık siyaset ve ekonomi dergisi The Economist, askere sivil yargı yolu açan düzenlemeyle ilgili makalesinde bu girişim için ''bu Türk demokrasisinin ileri doğru yaptığı müthiş bir atılım olabilir mi'' sorusuna yanıt arandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümet arasındaki gerilimin Türkiye'deki reform sürecine dolaylı olarak katkı sağlayabileceği savunulan makalede, Albay Dursun Çiçek'in tutuklanma ve tahliye sürecine de dikkat çekildi.

Dursun Çiçek olayıyla ilgili tartışmalar çerçevesinde TSK'dan gelen tepkilere işaret edilen makelede "Eskiden olsa ordunun homurdanması sivillerin sessizliğe gömülmesine yol açardı" denilirken, bu kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlam durduğunun görüldüğü belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un da buna benzer bir tutum içinde olduğuna işaret edilen makalede, Başbuğ'un hükümete darbe girişimcilerinin sivil mahkemelerde yargılanmasına olanak veren yasa üzerinde yeniden bir değerlendirme yapması için hükümete baskı yaptığına dair söylentilere yer verildi.

Başbuğ'un 30 Haziran tarihli MGK toplantısında görüşlerini açıkça ortaya koyduğu belirtilen makalede, ana muhalefetteki CHP'nin de yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptalini istediği bildirildi.

CHP parti yöneticilerinin yasanın çıkartılması sırasında kandırıldıklarına dair iddialarına da dikkat çekilen makelede, şimdi bütün gözlerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e döneceği, Gül'ün bu değişikliği bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e gönderme seçeneği bulunduğu ifade edildi.

Bunun Türkiye'de Silahlı Kuvvetleri'nin dokunulmazlığına karşı ortaya çıkan en büyük meydan okuma olduğu da belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...