"Efsane Komutan" Bosna Hersek’e iade edilecek

Boşnaklar tarafından "Efsane Komutan" adıyla anılan Srebrenitsalı eski komutan Naser Oriç’in Bosna Hersek’e iadesine hükmedildi.

DHA 25.06.2015 - 20:27

"Efsane Komutan" Bosna Hersek’e iade edilecek

Lahey’de daha önce yargılanan ve adı Srebrenitsa Soykırımı ile anılan Oriç’in iade tarihi ve yeri güvenlik açısından açıklanmadı.

Bugün görülen davadan çıkan kararın ardından, İsviçre Federal Adalet Dairesi (FOJ) Sırbistan’ın iade isteğini rafa kaldırarak, Oriç'in Bosna Hersek’e iade edileceğini çünkü Oriç'in Bosna Hersek vatandaşı olduğunu açıkladı. 

Sırbistan Savcılığı, geçen yıl şubat ayında, Oriç'in 1992 yılında, Bosna Hersek'in doğusundaki Podrinye bölgesinde Sırplara yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yakalama emri çıkartılmasını talep etmişti. İnterpol tarafından çıkarılan yakalama emri, daha sonra geri çekilmişti. Buna rağmen, Boşnak komutan 10 Haziran'da İsviçre'de gözaltına alındı ve hakkında 14 gün gözaltı süresi verilmişti.

Oriç, daha önce kendisini ziyaret eden Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç aracılığıyla gönderdiği mesajda, "Buradan Sırbistan'a canlı gitmem" ifadesini kullanmıştı. Oriç'in iadesini, hem Bosna Hersek hem de Sırbistan talep etmişti.

Daha önce Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce (ICTY) yargılanan Boşnak komutan Oriç, suçsuz bulunup hakkında beraat kararı verilmişti.​

Sayfa Yükleniyor...