NATO Ege'de devriye görevini kabul etti

NATO Ege Denizi'nde sığınmacı geçişini engellemek için NATO gücünün devriye görevine çıkmasını kabul etti. Almanya Savunma Bakanı, NATO'nun bu göreve en kısa zamanda başlayacağını duyurdu.

ntv.com.tr 11.02.2016 - 14:39

NATO Ege'de devriye görevini kabul etti

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelen NATO'ya üye ülkelerin savunma bakanları, Almanya, Türkiye ve Yunanistan'ın ortak ilettiği talebe olumlu yanıt verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki gün süren NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında alınan kararları açıkladı.

Türkiye, Almanya ve Yunanistan tarafından sunulan NATO'nun sığınmacı krizinde yardım etmesini öngören talebi görüştüklerini belirten Stoltenberg, "NATO'nun sığınmacı ve göç krizinde yardım etmesine karar verdik. Bu, Almanya, Yunanistan ve Türkiye'nin ortak talebi üzerine alındı. Hedef, Ege'deki göçmen kaçakçılığı ve yasadışı göçü durdurmaya dönük uluslararası mücadelede yer almak" dedi.

Almanya komutanlığındaki Akdeniz'deki donanmanın, yasadışı göçle mücadele için Ege'de gözetleme ve AB Sınır Güvenlik Ajansı Frontex'le doğrudan irtibat kurmakla görevlendirileceğini kaydeden Stoltenberg, "Anlaşmanın parçası olarak, Yunan ve Türk silahlı güçleri birbirlerinin kara sularına ve hava sahasına girmeyecek" dedi.

Türkiye, Almanya ve Yunanistan'ın talebine göre, NATO gemileri, Ege Denizi'nde Türkiye ve Yunanistan arasında görev alarak gözetlemede ve yetkilileri bilgilendirmede bulunacak.

ABD: NATO MÜCADELENİN PARÇASI OLACAK

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye, Almanya ve Yunanistan'ın Ege’de NATO imkanlarından faydalanılmasını talep ettiğini söyledi.

NATO'nun, sığınmacı kriziyle mücadele operasyonlarını destekleme ve parçası olma konusunda isteğini ortaya koyduğunu belirten Carter, NATO yetkililerine yasadışı göç ve göçmen kaçakçılarının önlenmesine yönelik planlama yapmaları emrinin verildiğini, NATO'nun Ege Denizi'nde devriye görevi için hazırlık çalışmaları yapacağını ifade etti.

NATO NASIL GÖREV YAPACAK?

Ege Denizi'nde devriye gezecek olan NATO Daimi Deniz Gücü, Türkiye kıyılarından Yunanistan'a geçmeye çalışan sığınmacıları tespit edecek.

Türk Sahil Güvenliği ile işbirliği içinde sığınmacıların Türkiye'ye geri dönüşü sağlanacak. NATO Daimi Deniz Gücü'nün komutası ise Almanya'da olacak. NATO'nun hazırlıkları tamamlamasının ardından en kısa zamanda devriye görevine başlayacağı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...