"Eğit-donatta 60 Suriyeli muhalif kesinlikle yetersiz"

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, "ABD ve koalisyon güçleri, eğitime tabi olacak muhalifler konusunda ince eleyip sık dokuyor, fakat 60 kesinlikle çok yetersiz bir rakam" dedi.

Anadolu Ajansı 08.07.2015 - 00:20

"Eğit-donatta 60 Suriyeli muhalif kesinlikle yetersiz"

Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, Pentagon'un halihazırda sadece 60 Suriyeli muhalifi eğitiyor oluşunun yetersiz olduğunu kabul etti.

Sayının kesinlikle çok az olduğunu belirten Earnest, "ABD ve koalisyon güçleri, eğitime tabi olacak muhalifler konusunda ince eleyip sık dokuyor, fakat 60 kesinlikle çok yetersiz bir rakam" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde konuşurken, halihazırda 3 Temmuz itibari ile 60 Suriyeli muhalifin eğitiliyor demişti.

Günlük Beyaz Saray brifingi esnasında, bu rakamın utanılacak bir durum olup olmadığı sorusu üzerine Earnest, "Eğitime tabi tutacağımız muhaliflerin herhangi bir aşırıcı örgütle bağlantısı olup olmadığı konusunda çok titiz davranıyoruz, fakat bu süreci dahada hızlandırarak, eğit-donat formülüne devam etmeliyiz" diye konuştu.

Suriyelilere yönelik eğit-donat programını Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan’da yapmayı planlayan ABD, her yıl yaklaşık 5 bin muhalifi eğitmeyi planlıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da bu programa katılanlara aylık 250-400 dolar arası maaş verileceğini duyurmasına rağmen, eğitilecek muhaliflerin azlığı, programının hedefleri doğrultusunda ilerlemeyişi, Kongre üyelerinden de ciddi eleştiriler alıyor.

Sayfa Yükleniyor...