Ekokırımın suç olması için talep artıyor

İklim aktivistleri barış zamanında doğaya bilinçli olarak zarar vermenin ekokırım ifadesi altında suç olması gerektiğini savunuyor. Uzmanlar Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin tanımı suç kapsamına alması için çalışmalarda bulunuyor.

Haberler - ntv.com.tr 16.12.2020 - 12:46

Ekokırımın suç olması için talep artıyor

ntv.com.tr

İklim değişikliği, petrol sızıntıları ve ormanların tahrip edilmesi her biri ekolojik dengeyi değiştirmek için yeterli bir neden. Ancak dünya genelinde doğanın dengesini bozan ve onun yok oluşunu sağlayacak birçok davranış halen cezasız kalıyor.

İklim aktivistleri ekokırım olarak nitelendirdikleri bu davranışın uluslararası bir suç sayılması gerektiğini savunuyor.

Söz konusu doğal denge olduğu zaman dünyanın herhangi bir yerindeki yıkım hem kısa hem uzun sürede çok daha geniş bölgeleri etkiliyor.

FİKİR YAYILIYOR

AFP'nin haberine göre ekokırımın suç sayılması fikri gittikçe yayılıyor. Avustralya Üniversitesi'nde krimiloji profesörlüğü yapan Rob White'a göre, "İnsanlar bioçeşitlilik ve iklim değişikliği konularında ciddi olmazsak çocuklarımıza ve torunlarımıza hiçbir şey kalmayacağının farkına varmaya başladı" ifadelerini kullandı.

Ekokırımın savaş zamanında uygulanması Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Roma Statüsü tarafından suç sayılmıştı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin Vietnam işgali sırasında doğada bıraktığı tahribin etkileri bugün bile görülebiliyor.

KİMLER CEZALANDIRILACAK?

Ancak aktivistler ekokırımın barış zamanında da suç olmasını istiyor. Papa Francis de geçen sene iklim aktivisti Greta Thunberg'in küresel ısınmaya getirdiği harekete destek vermişti.

Ekokırımı Durdurun Vakfı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin ekokırımı uluslararası suç sayması için başvuruda bulundu. Ancak terimin kapsamı hakkında halen fikir birliğinin oluşmadığı belirtiliyor. Vakfın yöneticilerinden Jojo Mehta'ya göre: Ekokırım sıradan insanları cezalandırmak için kullanılmamalı. Tıpkı soykırım gibi askerleri cezalandırmak yerine, emri verenlere odaklanılmalı.

EKOKIRIM NEDİR?

Kelimenin İngilizcesi ecocide ve Türkçe'de soykırım anlamına gelen genocide kelimesinden türetildi. Aktivistler dünyada doğaya karşı bir ekolojik kırımın yaşandığını belirtiyor ve bu durumu tanımlamak için de ecocide yani ekokırım tanımını öneriyor.

AMAZON'DA YANGINLAR REKOR KIRIYOR

Sayfa Yükleniyor...