Ekvador’da Amerikalı diplomata sınırdışı

Güney Amerika ülkesi Ekvador, iki hafta içinde ikinci kez bir Amerikalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Haberler 19.02.2009 - 18:47

Ekvador Dışişleri Bakanı Fander Falconi, ülkenin içişlerine karışmakla suçlanan ABD Büyükelçiliği Birinci Sekreteri Mark Sullivan’ın istenmeyen adam ilan edildiğini ve Ekvador’u terk etmesi için kendisine 48 saat süre tanındığını bildirdi.Hükümet yetkilileri, Amerikalı diplomatı ülkedeki polislere ilişkin emniyet politikalarına karışmakla suçluyor.

ABD büyükelçiliği sözcüsü ise yetkililerin, Ekvador’un kararı hakkında bilgilendirmek için Washington’ın gideceğini söyledi, başka açıklama yapmadı.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, iki hafta önce de bir başka Amerikalı diplomatın, ABD yardımı alınan polis programlarındaki atamalara karışmaya çalıştığı yönündeki benzer suçlamalarla sınır dışı edilmesi talimatı vermişti.

İktidara 2007’de gelen solcu lider Correa’nın, Bolivya ve Venezüella’daki sosyalist müttefiki liderlerin aksine genelde ABD ile ilişkilerini iyi tuttuğu yorumları yapılıyordu. Ancak Correa, bu ay başında ABD’nin baskılarına boyun eğmeyeceği yönünde açıklamasıyla dikkat çekmişti.

Sayfa Yükleniyor...