Ekvador’da aynı gün içinde iki deprem

Latin Amerika ülkesi Ekvador’da aynı gün içerisinde önce 6,8 ve daha sonra 6,7 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde 1 kişi hayatını kaybetti, 87 kişi de yaralandı.

Anadolu Ajansı 18.05.2016 - 21:37 | Son Güncelleme : 18.05.2016 - 23:54

Ekvador’da aynı gün içinde iki deprem

Ekvador resmi haber ajansı Andes’de yer alan habere göre, Devlet Başkanı Rafael Correa, düzenlediği basın toplantısıyla son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Correa, Ekvador halkını sakin olmaya çağırarak, geçen ay yaşanan büyük deprem sonrasında bu artçı depremlerin normal olduğunu belirtti.

Ekvador Jeofizik Enstitüsü Direktörü Mario Ruiz de 16 Nisan'da gerçekleşen deprem sonrasında meydana gelen bu iki artçı depremin aynı özellikleri taşıdığını ve Mompiche bölgesinde oluştuğunu bildirdi.

Yetkililer, stratejik öneme sahip hidroelektrik santraller, barajlar ve rafinerilerde herhangi bir hasarın rapor edilmediğini ve çalışmaların rutin olarak sürdüğünü açıkladı.

Ülkede aynı gün içerisindeki ilk deprem yerel saatle 02:57’de 6,8 büyüklüğünde, ikinci deprem ise öğleden önce 11:47’de 6,7 büyüklüğünde gerçekleşmişti.

Depremler nedeniyle bazı kıyı bölgelerinde elektrik kesintilerinin yaşandığı ve başkent Kito’da binlerce kişinin sokaklara döküldüğü belirtildi.

Ülkede 16 Nisan’da yaşanan 7,8 büyüklüğündeki depremde 661 kişi hayatını kaybetmiş, 6 bin’den fazla kişi yaralanmış, 28 bin kişi de evsiz kalmıştı.

Ülkenin son 70 yılda yaşadığı en büyük doğal afet sonrasında yüzlerce artçı şok meydana gelmiş ve 6'dan büyük en az 5 tane daha deprem gerçekleşmişti.

Sayfa Yükleniyor...