El Beşir AB-Afrika Zirvesi'ne katılıyor

Soykırım ile suçlanan ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir'in, AB-Afrika zirvesine katılacak.

Anadolu Ajansı 28.11.2010 - 02:12

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından, Darfur bölgesindeki çatışmada insanlığa karşı suç, savaş suçu, soykırım ile suçlanan ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir'in, AB-Afrika zirvesine katılacağı açıklandı.

Hartum'da temaslarda bulunan eski Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki, Beşir'in, gelecek hafta Libya'da yapılacak olan Afrika Birliği-Avrupa Birliği zirvesine katılacağını söyledi.

Pazartesi günü başlayacak olan zirvenin ev sahibi Libya, Lahey'de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesini tanımış olmadığı için, Beşir'i tutuklama yükümlülüğü altında değil. Ancak Beşir'in zirveye katılımı, mahkemeyi tanıyan AB ülkelerinin temsilcileri açısından diplomatik bir çıkmaza yol açabilecek. Batılı liderler, Beşir ile temasları asgari düzeyde tutmaya gayret ediyor.

Afrika Birliği liderleri geçen yıl UCM ile işbirliği yapmama kararı almış, böylece Beşir, UCM'yi tanıyan ülkelerden Kenya ve Çad'ı ziyaret etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...