El Beşir için yeniden soykırım incelemesi

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sudan lideri Ömer El Beşir hakkındaki soykırım iddialarının yeniden ele alınmasına karar verdi.

03.02.2010 - 14:56

El Beşir için yeniden soykırım incelemesi

Uluslararası Ceza Mahkemesi temyiz dairesi, mahkemeden, savcıların Sudan lideri Ömer el Beşir hakkındaki soykırım suçlamalarını yeniden değerlendirmesini istedi.


Mahkeme geçen yıl Mart ayında, Sudan lideri hakkında insanlığa karşı suç ve savaş suçundan dava açılması isteğini kabul etmiş, ancak soykırımla suçlanması için yeterli delil bulunmadığına karar vermişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcıları, bu karara itiraz etmişlerdi. İtirazı bugün görüşen temyiz dairesinin kararı, Yargıç Erkki Kourula tarafından açıklandı. Açıklamaya göre, daire, mahkemenin ilk kararında "kanıtlarla ilgili standartlarını gerekenden çok yüksek tuttuğunu" belirterek, Beşir'in soykırımla suçlanması isteğinin yeniden incelenmesine karar verdi.

DARFUR MEMNUNİYETLE KARŞILADI
Karar Darfur'daki en büyük gerilla örgütü tarafından memnunlukla karşılandı.

Eşitlik ve Adalet Hareketi baş müzakerecisi Ahmed Tugud, "kararın doğru olduğunu" belirterek "Darfur'da gördüklerimizin bir soykırım suçu oluşturduğuna inanıyoruz" dedi.

Tugud, bu karar üzerine Sudan hükümeti ile barış görüşmelerine katılma kararlarını gözden geçireceklerini belirterek, "Şimdi halkımıza karşı soykırımla suçlanan bir hükümetle müzakere yapmanın ahlaki olarak mümkün olup olmadığını değerlendiriyoruz" dedi.

Tugud, bu açıklamayı Sudan hükümeti ile barış görüşmelerinin açılması için sık sık kesilen müzakerelerin sürdürüldüğü Doha'dan telefonla yaptı.

SAVCI: SUÇLAMAM GÜÇLENDİ
Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Luis Moreno Ocampo, mahkeme temyiz dairesinin bugün verdiği kararın, El Beşir'e karşı soykırım suçlamasını güçlendirdiğini söyledi.

Ocampo, karardan sonra yaptığı açıklamada, "Benim için, Cumhurbaşkanı Beşir'in insani yardım kuruluşlarını Darfur'dan atması, niyetinin Darfur halkını fiziksel olarak yok etmek olduğunu kanıtlamaktadır" dedi.

Beşir, Mart ayında mahkemenin kendisi hakkında insanlığa karşı suç ve savaş suçlarından dava açmayı kabul etmesinden sonra, Darfur'deki insani yardım kuruluşlarından en önemli 13 kuruluşu ülke dışına atmıştı.

TECAVÜZ ETTİLER, ÇÖLE SÜRDÜLER, AÇLIĞA BIRAKILDILAR
Mahkemede davayı açan savcı Moreno Ocampo, Beşir'i Darfur bölgesindeki Fur, Masalit ve Zaghawa kabilelerinin büyük kısmını yok etmek üzere bütün Sudan devlet aygıtını kullanmakla suçluyor. Savcı ayrıca Sudan ordusu ve Sudan hükümetinin örgütlediği Arap Cancavid milislerini, sivillerin öldürülmesini desteklemek ve onları toplama kamplarında ölüme terk etmekle suçluyor.

Moreno Ocampo, soykırım suçlamasının bir kısmını, kadınları tecavüz ederek çöle sürmek ve orada açlıktan ölmelerine neden olmanın oluşturduğunu söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, geçen Mart ayında Beşir hakkında, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten dava açılmasını kabul etmiş ve hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Ancak mahkeme, soykırım suçlamasını reddetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...