Fransa'da futbol maçlarının yayın haklarıyla ilgili ihaleleri kazanmak için geçtiğimiz günlerde iki spor kanalı birden kuran El Cezire şimdi de Fransızca haber kanalına yatırım yapıyor. Ancak El Cezire Fransızca haber kanalıyla Avrupa değil Afrikalı seyirci kitlesini hedefliyor. Amacının da Fransa'nın özellikle Orta ve Batı Afrika'daki medya gücünü kırmak olduğu söyleniyor. Daha 50 yıl öncesine kadar Fransız sömürgesi olan Kuzey, Orta ve Batı Afrika ülkelerinde milyonlarca kişi hâlâ Fransızca konuşuyor.

MERKEZ FRANSA DEĞİL DAKAR
El-Cezire'nin Fransızca kanalının merkezi bu nedenle Fransa'ya değil Senegal'in başkenti Dakar'a yerleşecek. Bu kararın hedef seyirci kitlesine olduğu kadar, Fransa'daki bürokratik hantallığa, Fransa'nın öne sürdüğü şartlara ve Fransız devletinin geçtiğimiz yıl France-24 TV kanalı aracılığıyla Arapça yayına başlamasına bağlı olduğu söylenmekte.

Fransız basınında, Katar şeyhlerinin, her ne kadar Fransa eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile sıkı ilişkileri olsa da, Fransa'nın ideolojik bölünmüşlük içinde olan Arap dünyasını hedefleyen TV yayınına girişmesine hiçbir zaman iyi bir gözle bakmadıkları yorumları yapılıyor.

EL TANİ, HOLLANDE'LA GİZLİCE GÖRÜŞTÜ
Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'le Libya ve Suriye dosyalarında ortak çalışan Katar emirlerinin bu ortaklık nedeniyle Fransızca kanal planlarını geciktirdikleri ve Fransa'daki yeni yönetimle diyalog arayışı içinde oldukları belirtiliyor.

Katar Başbakanı Hamad Bin Casim El Tani'nin Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande ile seçim kampanyası sırasında gizlice görüştüğü bildiriliyor.