Libya'daki Albay Muammer Kaddafi rejiminin sözcüsü Musa İbrahim bir basın toplantısı düzenleyerek, , El Kaide'nin Libya'daki çatışmalara dahil olduğunun her gün ispat edildiğini öne sürdü.

Sözcü, tüm dünya istihbarat servislerince çok iyi tanınan El Kaide yöneticisi Abdülhakim El Hasadi'nin, iyi eğitimli 25 savaşçıyla birlikte Misrata’ya gitmek üzere Bingazi'den eski bir gemiyle yola çıktığı nı belirtti. Onarılan El Şahid Abdülvahab isimli eski Mısır bandıralı geminin silah ve modern haberleşme cihazlarıyla yüklü olduğunu da İbrahim’im iddiaları arasındaydı.

‘KOALİSYON GEÇİŞİNE İZİN VERDİ’
Musa İbrahim, koalisyonun bu durumdan haberdar olduğunu ve El Kaide üyelerinin Bingazi'den Misrata'ya geçişine izin verdiğini de ileri sürdü.

‘BİNGAZİ’DE EL KAİDE’NİN KAMPI VAR’
İbrahim’im dile getirdiği bir diğer iddiaya göre de Libya cihat grubu ve El Kaide üyesi İsmail Sallabi de Katar tarafından gönderilen 20 kadar uzmanın yardımıyla Bingazi'deki "7 Nisan" askeri kampında 200 kökten dinciye askeri eğitim veriyor. İbrahim, ayrıca 1980'li yıllardan beri El Kaide üyesi olarak Interpol ile ABD tarafından aranan ve isyancıların saflarında savaşan Abdülmunim El Maduni'nin Brega'daki çatışmalarda öldürüldüğünü söyledi.

BATIYA GÖZDAĞI
İbrahim "Bu insanlar bu ülkeye yerleşir, Avrupa'ya birkaç adım uzakta, ülkenin geleceğini ve büyük zenginliğini kontrol ederlerse, bunun çok tehlikeli olacağını düşünüyoruz" diyerek batı ülkelerine gözdağı da verdi.

MİSRATA'DA BİN ÖLÜ
Öte yandan, Kaddafi yanlısı kuvvetlerin kuşatması altındaki Misrata kentinin hastanesinin başhekimi Dr. Halid Ebu Falga, şubat sonundan beri kentte meydana gelen çarpışmalarda yaklaşık bin kişinin öldüğünü, 3 bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

Muhalif doktor, ölenlerin yüzde 80'inin sivil olduğunu belirterek, hastanenin 60 yatağının sürekli yaralılarla dolu olduğunu kaydetti.

Sadece dünkü çatışmalarda 17 kişinin öldüğünü, 71 kişinin yaralandığını anlatan Dr. Ebu Falga, geçen haftadan beri Kaddafi'ye bağlı kuvvetlerin yasaklanmış parça tesirli misket bombaları kullanmaları yüzünden ağır yaralıların sayısında büyük artış olduğunu da sözlerine ekledi.

SALDIRILAR DEVAM EDİYOR
Muhalifler bugün de Kaddafi güçlerinin saldırılarını sürdürdüğünü, günün ilk saatlerinden itibaren kente roket ve topçu ateşi başlatıldığını duyurdu.