Yemen Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında El Evlaki'nin birkaç yandaşıyla birlikte öldüğü belirtildi ancak ayrıntılı bilgi verilmedi.

Aşiret kaynakları, El Evlaki'nin ülkenin doğusundaki Mağrip bölgesinde yapılan bir hava akınında öldürüldüğünü belirtti. Hava saldırısının ABD'nin insansız hava uçaklarıyla veya Yemen ordusuna bağlı kuvvetler tarafından düzenlendiğinin tahmin edildiği bildirildi.

Yemen kökenli olan Enver El Evlaki'nin Aralık 2007'den beri Yemen'de firarda olduğu tahmin ediliyordu.

Amerikan yönetimi,Teksas'taki Ford Hood üssü saldırısı, 2009 Noeli'nde Detroit'e giden bir yolcu uçağına saldırı girişimi ve New York'taki Times Meydanı'na bomba koyma girişimi gibi bir dizi eylemden sorumlu tuttuğu Evlaki'yi "özel küresel teröristler" listesine almıştı.

OBAMA: ÇOK AĞIR BİR DARBE
ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide bağlantılı imam Enver El Evlaki'nin öldürülmesinin ''El Kaide'ye vurulmuş çok ağır bir darbe'' olduğunu belirtti.

Obama, Fort Myer askeri üssünde düzenlenen ABD Genelkurmay Başkanlığı devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, ABD'nin terörist şebekeleri yok etmeye kararlı olduğunu belirterek, Evlaki'nin ölümünün, El Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki en aktif koluna vurulmuş çok ağır bir darbe olduğunu kaydetti.

ABD başkanı, bununla birlikte, ''zayıflasa'' bile Arap Yarımadası'ndaki El Kaide'nin tehlikeli bir örgüt olmaya devam ettiğini kaydetti.

Evlaki'nin ele geçirildiği operasyonun detayları hakkında bilgi vermeyen Obama, Evlaki'nin öldürülmesi emrini kendisinin verip vermediği konusunda ise yorumda bulunmadı.

CIA'İN SUİKAST LİSTESİNDEYDİ
Evlaki'nin Amerikan istihbaratı CIA'in suikast listesinde olduğu da söyleniyordu. 1990'larda ABD'nin San Diego kentindeki bir caminin imamıyken, daha sonraki yıllarda 11 Eylül saldırılarına katılacak olan Halid el Midhar ve Navaf el Hazmi, el Evlaki'nin cemaati arasındaydı.

Enver El Evlaki geçen Kasım'da yayınlanan bir video kaydında "şeytanların partisine" katıldığını söylediği Amerikan vatandaşlarının öldürülmesi çağrısı yapmıştı.

Bundan birkaç hafta sonra Şabva eyaletinde düzenlenen bir hava akınından kurtuldu. Akında en az 30 militan ölmüştü.

Yemenli yetkililer, 2009 ve 2010 yıllarında da el Evlaki'nin hava akınlarında öldüğünü ilan etmişlerdi.