Ahmedinejad'ın, BM toplantısında dile getirdiği, "ABD'li güvenlik birimleri ve istihbarat kurumlarının bilgisi olmadan, koordineli bir şekilde hareket eden birkaç uçağın füzeler haline getirilip, ABD’nin kalbine saldırması imkânsız bir şey. Bir mühendis olarak 11 Eylül saldırılarında İkiz Kuleler’in yıkılması için patlayıcıların kullanıldığını düşünüyorum" sözlerine El Kaide'den büyük tepki geldi.

Ahmedinejad’ın, 11 Eylül saldırıları konusunda komplo teorileri yaymasına son vermesini isteyen örgüt, İran liderinin, saldırıları örtbas etmek için Amerikan yönetiminin Bin Ladin'i öldürdüğü savına kızdı.

'MANTIĞA AYKIRI SAÇMA BİR İNANÇ'
El Kaide'ye yakınlığıyla bilinen bir dergide yer alan makalede, örgüt, 11 Eylül saldırılarının arkasında El Kaide'nin değil, Amerika'nın olduğuna inan Ahmedinecad'ın neden mantığa aykırı ve böylesine saçma bir inancı gündeme taşıdığını sordu.

Ahmedinejad, "Saldırının kimler tarafından kurgulanarak Ortadoğu'nun doğal kaynaklarını sömürmek için kullanıldığını sormak gerek." demişti.

"ABD'nin, terör örgütü El Kaide'nin elebaşı Usame bin Ladin'i adalete teslim etmek yerine öldürüp denize atmasını şüpheli bulan İran lideri, "Yoksa ABD'nin gizlemek istediği şeyler mi vardı?" ifadelerini kullanmıştı.