El Kaide'nin maddi destekçisi Yemen’de öldü

Yemen'de geçtiğimiz günlerde düzenlenen hava saldırılarında, El Kaide'ye verdiği maddi destekle bilinen Muhammed Said El Omda öldü. El Kaide’yle mücadelede işbirliğini en üst düzeye çıkarma konusunda ABD’yle anlaşan Yemen ise dün FBI Başkanı Robert Mueller’i ağırladı.

Anadolu Ajansı 25.04.2012 - 14:27

El Kaide'nin maddi destekçisi Yemen’de öldü

El Kaide'in en önemli isimlerinden 'Ebu Garib Tayzi' adıyla bilenen Omda'nın, ülkenin kuzeydoğusunda düzenlenen bombardımanda öldüğü belirtildi. Omda, El Kaide'nin Arap Yarımadası kolunun 4. adamı olarak biliniyor.

Yemenli yetkililere ve büyükelçiliklere 2004'te saldırı düzenlenmek için komplo kurmaktan 12 yıl hapse mahkum edilen Omda, Şubat 2006'da başkent Sana'daki cezaevinden tünel kazarak kaçan 23 tutukludan biriydi.

FBI BAŞAKANI YEMEN’DE
ABD ve Yemen, terör örgütü El Kaide ile mücadelede işbirliğini üst düzeye çıkarma konusunda anlaştı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller, dün Yemen'in başkenti Sana'da Yemen Devlet Başkanı Abidrabo Mansur Hadi ile bir araya geldi.

Taraflar, 45 dakika süren görüşmede El Kaide ile mücadele konusunu ele alırken, ABD, ülkenin yeni devlet başkanına siyasi desteğini iletti. Hadi de Mueller'e ABD'nin desteğinin önemini vurguladı.

FBI Başkanı'nın daha sonra Yemen İçişleri Bakanı Abdülkadir Muhammed Kahtan ile görüşerek, iki ülke arasında terörle mücadelede işbirliği ve sahil güvenlik konularını gündeme getirdiği belirtildi.

El Kaide, Yemen'de geçen yılki siyasi kargaşadan istifade ederek ülkenin güneyindeki bazı bölgeleri ele geçirmişti. Öte yandan Yemen güçlerinin, 6 aydır militanların elinde olan Zincibar'a 6 saat süren şiddetli çatışmaların sonunda girdiği bildirildi. Askeri birlikler dün El Kaide terör örgütünün kalbi konumundaki Abyan'ın Zincibar kentine büyük bir operasyon başlatmıştı.

Bu arada güvenlik kaynakları, Abyan'da El Kaide'ye karşı silahlanan sivillerin dün Lavder kasabasında 10 militanı öldürdüğünü kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...