El Kaide’nin yeni liderleri

Bilinmeyen bir yerde toplanan El Kaide’nin üst düzey yöneticileri, örgütün yeni lider kadrosunu belirledi. Örgütü artık Mısırlılar yönetecek.

Haberler 17.05.2011 - 14:27

El Kaide’nin yeni liderleri

Mayıs ayının başında ABD askerlerinin El Kaide lideri Usame bin Ladin’i öldürmelerinin ardından örgütün yeni liderinin kim olacağı tartışılmaya başlanmıştı.

Pakistan’da İngilizce yayın yapan The News gazetesinin haberine göre, El Kaide’nin üst düzey isimleri bilinmeyen bir bölgede toplanarak, örgütün yönetici kadrosunu belirledi. Gazetenin haberine göre örgütün ‘Komuta Kontrol Birimi’nin başına Seyful Adel getirildi.

Edinilen bilgilere göre daha önce Mısır ordusunda görev almış olan Seyful Adel, daha sonra Eyman el Zevahiri ile birlikte eski Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’a karşı mücadele etti. Gazetenin haberinde Seyful Adel’in ‘Komuta Kontrol Birimi’nin başında geçici olarak kalacağı, bu göreve, şu an bir Afrika ülkesinde olan Muhammed Mustafa Yemni’nin getirileceği belirtildi.

Usame bin Ladin hayattayken örgütün ikinci adamı ve askeri kanat sorumlusu olan Eyman el Zevahiri’nin aynı görevde kalması ve buna ek olarak örgütün uluslararası bağlantılarını kontrol etmesi de gizli toplantıda kararlaştırıldı.

Seyful Adel Seyful Adel

ÖRGÜTÜ MISIRLILAR YÖNETECEK
Gazeteye bilgi veren kaynaklar, yapılan gizli toplantı sonucunda El Kaide’nin üst düzeyinde yer alan diğer isimleri de aktardı. Buna göre;

Bin Ladin’in çocuklarından hiç biri El kaide içinde görev üstlenmedi. Yapılan görev değişikliğinden sonra El Kaide’nin yönetiminin Mısırlılara geçtiği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...