NTV

El Nino milyonlarca kişiyi etkileyecek

NTV Haber

Dünya

Uluslararası yardım kuruluşları, El Nino'nun açlık ve hastalığa neden olacağı uyarısı yapıyor. El Nino'nun Suriye ve Yemen gibi bölgelerdeki savaşlara ek olarak yeni krizlere yol açmasından endişe ediliyor.

İlişkili Haberler

Dünyanın dört bir yanında etkisini göstermeye başlayan El Nino korkutuyor. Uluslararası yardım kuruluşlarına göre 2016'te milyonlarca kişi bu yılki El Nino nedeniyle açlık ve hastalık tehdidiyle karşı karşıya.

El Nino'nun dünyada bazı bölgelerinde kuraklığa, bazı bölgelerdeyse sele neden olması bekleniyor. 2016'ın başlarında Afrika'nın kuraklık nedeniyle gıda sıkıntısı yaşayacağına dikkat çekiliyor. 

Gıda sıkıntısının Afrika'da 30 milyondan fazla kişiyi etkileyebileceği belirtiliyor. El Nino, önümüzdeki 6 ay içinde Karayipler, orta ve güney Amerika'da kendini hissettirecek. 

Orta Amerika ülkelerinde yeni sel felaketleri yaşanabileceği uyarısı yapılıyor. Uluslararası yardım kuruluşları, gelişmekte olan pek çok ülkenin de El Nino etkilerini daha fazla hissedeceğine dikkat çekiyor. 

El Nino'nun özellikle pirinç, şeker, kahve ve kakao gibi gıda ürünlerini etkileyeceği kaydediliyor. El Nino'nun ilk bahara doğru etkisini kaybetmesi öngörülüyor. 

Ancak El Nino'nun ardından La Nina'nın etkili olması bekleniyor. La Nina, El Nino'nın tersi, ancak benzer çapta zararlı etkide bulunuyor.

ETİKETLER