El Nusra Cephesi, El Kaide'den ayrıldığını duyurdu

Suriye'deki gruplardan El Nusra Cephesi, El Kaide'den ayrıldığını açıkladı. Örgüt ayrılma kararının ardından ismini de değiştirdi. Örgütün yeni adı artık "Fetih El Şam Cephesi" olacak.

NTV Haber 28.07.2016 - 20:42 | Son Güncelleme : 28.07.2016 - 20:43

137604879613142.jpg

Suriye'deki muhalif gruplardan El Nusra Cephesi, El Kaide'den ayrıldığını duyurdu.

Örgütün lideri Ebu Muhammed El Culani, bir video yayınlayarak El Kaide ile bağlarını kopardıklarını açıkladı. El Culani, yeni grubun amacının, Suriye'deki mücahit grupların arasındaki mesafeleri yakınlaştırmak olduğunu ifade etti.

El Culani ayrılma kararının uluslararası toplumun, Suriyelilerin üzerindeki baskılarının azalması, özellikle de ABD ve Rusya'nın Suriye halkını bombalamada kullandığı bahanenin ortadan kaldırılması için alındığını bildirdi.

Örgüt ayrılma kararının ardından isim değişikliğine de gitti, yeni adını Fetih El Şam Cephesi yaptı.

Bazı uzmanlar, Nusra Cephesi'nin, ABD ve Rusya'nın örgüte karşı Suriye'deki askeri operasyonlarını artırmasının ardından isim değişikliği yaptığı düşüncesinde .

El Nusra'nın, Suriye'de savaşan diğer İslamcı örgütlerle yakın ittifaklar oluşturmak istediği de iddia ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise, örgütün hala terör örgütü listesinde bulunduğunu ve ABD için hedef olduğunu söyledi.

Sözcü, Nusra Cephesi’ne karşı bakış açılarını değiştirmek için bir neden olmadığını, örgütü hareket ve ideolojileriyle yargılayacaklarını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...