NTV

El Nusra lideri: IŞİD ile uzlaşmamız mümkün değil

ntv.com.tr

Dünya

El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed El Culani, yakın bir zamanda IŞİD ile uzlaşma ihtimallerinin olmadığını açıkladı.

İlişkili Haberler

El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed El Culani’nin Al Jazeera televizyonu ile yaptığı mülakatın ikinci bölümü yayınlandı. 

Mülakatın birinci bölümünde emirleri El Kaide'den aldıklarını belirten ve El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri'nin Nusra'nın Suriye'deki mücadelesine yoğunlaşmaları emrini verdiğini açıklayan El Culani, El Nusra'nın IŞİD'e bakış açısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

IŞİD ile savaşmaya hazır olduklarının altını çizen El Culani, "Şu an için, ya da önümüzdeki dönemde IŞİD’le Suriye’de bir barışa varmamız söz konusu değil. İnşallah tövbe ederler. Aksi takdirde onlarla savaşmaktan başka seçeneğimiz kalmayacak" ifadelerini kullandı.

"BAĞDADİ'NİN HALİFELİĞİ GAYRİ MEŞRU"

IŞİD'in gerçek anlamda Suriye rejimi ile savaşmadığını savunan El Culani, IŞİD lideri Bağdadi'nin ilan ettiği halifeliğin de gayri meşru olduğunu belirtti.

Bağdadi'nin bu kararının İslam alimleri tarafından kabul görmediğinin altını çizen El Culani, bu kararın İslam kanunlarına da dayanmadığını belirtti.

2011 yılında Suriye'de kurulan El Nusra, 2013'te El Kaide'ye bağlılığını açklamıştı.

"EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ İRAN"

İran'a yönelikte tehditlerde de bulunan El Culani, İran'ın Suriye'ye askeri danışmanlar gönderdiğini iddia etti ve El Nusra'nın İran'ın desteklediği gruplarla mücadelesine devam edeceğini duyurdu.

"ABD, Irak'ı işgal ederek Ortadoğu'da istikrarsızlığa sebep oldu ve bölgeyi İran'a altın tepside sundu" iddiasında bulunan El Culani, Şii mezhebini yaymak ile suçladığı İran'ı ana düşmanları olarak gördüklerinin altını çizdi.

"SAVAŞÇILARIN YÜZDE 30'U YABANCI"

El Nusra'nın demografik yapısına da açıklık getiren El Culani, örgüt üyelerinin yüzde 30'unun ABD'li, Avrupalı, Asyalı ve Çeçenlerden oluştuğunu açıkladı. 

ETİKETLER