El Salvador'da eski gerillanın zaferi

El Salvador'da yapılan seçimleri eski gerilla lideri kazandı.

Anadolu Ajansı 16.03.2009 - 11:01

El Salvador'da eski gerillanın zaferi

Güney Amerika ülkelerinden El Salvador'da dün yapılan seçimleri eski gerilla örgütü Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (FMLN) adayı Mauricio Funes kazandı.

Kendisi de eski bir gerilla ve televizyon gazetecisi olan Funes, oyların yüzde 90'ı sayıldıktan sonra yapılan açıklamaya göre, geçerli oyların yüzde 51,3'ünü alarak seçimin kazanan tarafı oldu.

Ülkeyi 20 yıldır yöneten sağcı Ulusal Cumhuriyetçi İttifak (ARENA) partisinin adayı Rodrigo Avila ise seçimlerden yüzde 48,7 oy aldı. Avila, taraftarlarına yaptığı açıklamada yenilgiyi kabul ettiğini ve ''yapıcı bir muhalefet yapacaklarını'' söyledi.

Seçim sonuçlarını öğrenen solcular başkentte bir meydanda kutlama yapmaya başladı. Funes'in taraftarları, zaferi havai fişekler atarak ve bayraklar sallayarak kutladı.

Funes, zaferi kutlamak için yaptığı konuşmada, ''Partim FMLN, bütün dünyaya yeni bir hükümet için hazır olduğunu gösterdi'' dedi ve ARENA'ya uzlaşma çağrısı yaptı.

El Salvador'da 1980-92 yılları arasında devam eden iç savaşta, 75 bin kişi ölmüştü.

1992'de imzalanan anlaşma ile FMLN, silahları bırakıp siyasi parti olarak çalışmaya başladı.

İç savaşta FMLN, yönetime karşı silahlı mücadele veren temel gerilla örgütü iken, ülkeyi 20 yıldır yöneten ve devlet başkanlığı seçimlerini kaybeden ARENA, iç savaşta binlerce yargısız infazdan sorumlu tutulan sağcı ölüm timlerinin bir lideri tarafından kurulmuştu.

Eski bir polis müdürü olan, iktidardaki ARENA partisinin adayı Avila, ordunun yanısıra gerillalara karşı savaşan sağcı milis güçlerinde keskin nişancılık yapmıştı. Savaşta solcu gerillaları öldürdüğünü kabul eden Avila, ARENA partisini kuran eski ölüm timlerinin şefini takdir ettiğini söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...