El Zeydi 31 Aralık’ta hakim önünde

ABD Başkanı George Bush’a ayakkabılarını fırlattığı için gözaltına alınan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi’nin davası 31 Aralık Çarşamba günü başlayacak. El Zeydi ise, gözaltında kendisini dövdükleri gerekçesiyle güvenlik görevlilerine dava açtı.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2008 - 12:17

El Zeydi 31 Aralık’ta hakim önünde

Başkan Bush’a 14 Aralık’ta Bağdat’taki basın toplantısında ayakkabılarını fırlatmasıyla dünya çapında meşhur olan gazeteci Muntazar El Zeydi’nin avukatı Diya El Saadi, cezaevinde bulunan gazetecinin kendisine şiddet uygulayanlardan davacı olduğunu belirterek, bu kişilerin Irak başbakanlığına bağlı basın merkezinin güvenliği için çalıştıklarını kaydetti.


29 yaşındaki müvekkilinin vücudunda dayak izleri bulunduğunu, bir dişinin kırıldığını ve gözünün yaralandığını belirten avukat, bunları aldıkları iki raporla belgelediklerini söyledi.

El Saadi, müvekkiline gözaltı sırasında şiddet uygulandığını, cezaevine nakledildikten sonra dövülmediğini belirtti.

Öte yandan yargıç Diya el Kenani, gazetecinin Bush’a ayakkabı fırlatması ile ilgili soruşturmanın sona erdiğini ve dosyanın Irak Merkez Ceza Mahkemesine gönderildiğini, davanın bu mahkemede 31 Aralık Çarşamba günü başlayacağını belirtti.

El Zeydi, misafir bir devlet başkanına “saldırı girişiminden” yargılanırsa 1 ila 5 yıl, “saldırıdan” yargılanırsa 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Sayfa Yükleniyor...