El Zeydi: Pişman değilim, yine yaparım

ABD Başkanı George Bush’a ayakkabılarını fırlattığı için tutuklanan gazeteci Muntazar El Zeydi, “Yaptığımdan pişman değilim, yine yaparım” dedi. Davası 31 Aralık günü başlayacak olan El Zeydi, gözaltında dövüldüğü gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2008 - 18:34

El Zeydi: Pişman değilim, yine yaparım

Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi’nin ağabeyi Uday Zeydi, Associated Press ajansına telefonla yaptığı açıklamada, “Bana yaptığından pişman olmadığını, yine yapabileceğini söyledi” dedi.

Kardeşinin cezaevinde işkence gördükten sonra özür mektubu yazmaya zorlandığını iddia eden Uday, Muntazar’ı cezaevinde ziyaret ettiğinde bir dişinin olmadığını ve kulaklarında sigara yanığı izleri gördüğünü belirtti.

Uday, ayrıca kardeşinin kendisine, cezaevi görevlilerinin çıplakken üzerine soğuk su döktüklerini söylediğini kaydetti.

Uday, “Başbakan, kardeşimin işkence görmediğini ve görmeyeceğini söylediği anda güvenlik yetkilileri ona işkence ediyordu. Dün onu gördüğümde yüzünde ve vücudunda yaralar vardı. Basın toplantısının yapıldığı salondan çıkartılırken demir çubuk kullandıklarını söyledi. Bağırmaya başladığını ve toplantıdaki herkesin sesini duyduğunu düşündüğünü söyledi” dedi.

Irak başbakanlık bürosundan geçen hafta yapılan açıklamada, Muntazar’ın özür mektubu yazdığı ve Başbakan Nuri El Maliki’den affedilmesini istediği kaydedilmişti.

Bu arada, Maliki, başbakanlığın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, gazeteci Zeydi’nin özür mektubunda, “bilinen bir teröristin kendisini eylem için ikna ettiğini” yazdığını belirtti.

DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

El Zeydi’nin avukatı Diya El Saadi ise, cezaevinde bulunan gazetecinin kendisine şiddet uygulayanlardan davacı olduğunu belirterek, bu kişilerin Irak başbakanlığına bağlı basın merkezinin güvenliği için çalıştıklarını kaydetti.

Öte yandan yargıç Diya el Kenani, gazetecinin Bush’a ayakkabı fırlatması ile ilgili soruşturmanın sona erdiğini ve dosyanın Irak Merkez Ceza Mahkemesine gönderildiğini, davanın bu mahkemede 31 Aralık Çarşamba günü başlayacağını belirtti.

El Zeydi, misafir bir devlet başkanına “saldırı girişiminden” yargılanırsa 1 ila 5 yıl, “saldırıdan” yargılanırsa 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Sayfa Yükleniyor...