ELAM’dan temsiliyet talebi

Yunanistan’daki aşırı sağcı Altın Şafak partisinin Kıbrıs’taki uzantısı olan ELAM’ın Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oylarını on kat artırması, ırkçıların yönetimde temsiliyet tartışmalarını gündeme getirdi.

28.05.2014 - 14:54

Limasolda’ki bir konferansta KKTC’nin ikinci cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a saldırı düzenleyerek adını duyuran “ulusal halk cephesi” ELAM, ülke yönetiminde söz sahibi olmak için Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’ten ulusal konseyde temsiliyet hakkı talep etti.

Rum Yönetimi, özellikle Kıbrıs sorunuyla ilgili kararları ülkenin en yüksek danışma organı olan ulusal konseyde alıyor. Rum lider, konseyde temsil edilen siyasi partilerin aldığı kararları uyguluyor.

Güney Kıbrıs’taki aşırı sağcı ve ırkçı ELAM cephesi, diğer tüm partilerin gerilemesine karşılık kendi oy oranını yaklaşık on kat artırdı.

(ELAM 2009 yılındaki seçimlerde 600 civarında oy almıştı. Bu seçimlerde 7 bin oya ulaştı. )

Rum lider Nikos Anastasiades, Avrupa Parlamentosu seçimlerine giren Vatandaşlar İttifakı’na yüzde 1 nokta 8 oy oranına ulaşması halinde ulusal konseyde temsiliyet sözü vermişti.

Irkçı ELAM cephesi seçimlerde yüzde 2 nokta 69 oy oranına ulaşınca aynı temsiliyet hakkını talep etti.

Aşırı sağcı ELAM’ın lideri Hristos Hristu, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’ten, ülkenin en yüksek danışma organı olan ulusal konseyde temsiliyet hakkı istediklerini zira vatandaşlar iitifakına verilen sözün örnek teşkil ettiğini söyledi.

Rum medyası, Yunanistan ve Kıbrıs’ta aşırı sağın hızlı tırmanışının kaygı yarattığını belirtti ve “Ok yaydan çıktı” yorumu yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...