İngiliz The Guardian gazetesi Suriye lideri Beşşar Esad ve eşi Esma Esad'a ait olduğu iddia edilen yaklaşık 3 bin elektronik posta yazışmasını ele geçirdi. Suriyeli muhaliflerin, Esad'a yakın bir kaynak vasıtasıyla ele geçirdiği e-postalar Haziran 2011 ile Şubat 2012 arasındaki dönemi kapsıyor.

Yazışmalarda Katar Emiri Hamid bin Halife el Tani'nin kızı Miyase el Tani, 7 Aralık tarihli yazışmada şöyle yazıyor: "Sevgili Esma Türkiye'ye gittik. Başbakan Erdoğan'ın eşi e-posta adresin istedi." diyor. Esma Esad ise verdiği yanıtta, "Adresimi bilmemesini tercih ederim. Bu hesabı ailem ve dostlarımla yazışmak için kullanıyorum" ifadelerini kullanıyor.

Miyase el Tani geçtiğimiz yılbaşında Esma Esad'a ülkeyi terketmelerini ve Doha'ya sürgüne gelmelerini de tavsiye ediyor.

İRAN'DAN İSYANI BASTIRMA TAKTİĞİ
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın kişisel e-postaları ülkedeki isyanı bastırmak için İran'dan tavsiye aldığını gösteriyor. İran'a Esad'a konuşmalarında İsrail'i hedef alan açıklamalar yapmasını ve Filistin sorununu sürekli gündemde tutmasını tavsiye ediyor.

Guardian'ın yayınladığı e-postalarda Esma Esad'ın, ülkedeki şiddete rağmen lüks hayat tarzından taviz vermediği açıkça görülüyor. Esma Esad 19 Temmuz 2011'de internet üzerinden verdiği siparişte Paris'te özel tasarım 4 tane pırlanta kolye alıyor. Yine 17 Haziran 2011'de verdiği başka bir siparişte 2 bin 650 sterline bir vazo satın alıyor. Temmuz ayı içindeki başka bir siparişte ise 10 bin sterlin değerinde avize masa alıyor.

Yayınlanan elektronik postalardan öne çıkanlar:

'DOĞRULATMADAN YAYINLAMADIK'
Esad ve eşinin e-postalarının bir bölümünü bugün yayınlayan Guardian gazetesi, yayınlamadan önce, e-postaların sahte olup olmadığı konusunda geniş bir araştırma yaptıklarını ve doğruluğuna kaanat getirdikten sonra yayınladıklarını açıkladı. Gazete Esma Esad'ın alışveriş yaptığı bazı faturaları kontrol ettiklerini ve yazışmalarda ismi geçen 10 kişiyle görüştüklerini açıkladı.