En Amerikancı başkan Sarkozy

Wikileaks belgeleri, Amerikalı diplomatların Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi, 'en Amerikan yanlısı Fransız cumhurbaşkanı' olarak tanımladığını ortaya koydu.

01.12.2010 - 10:40

En Amerikancı başkan Sarkozy

Le Monde'un yayımladığı belgelerde, Amerikalı diplomatların Sarkozy'yi "derinden Amerikan yanlısı" olarak tanımladıkları, Sarkozy'nin "Amerikalı Sarkozy" olarak da adlandırıldığı belirtildi.

Barack Obama'nın ABD Başkanı olarak, Sarkozy ile yapacağı ilk görüşmeden önce Paris'teki ABD büyükelçisinden çok olumlu mesaj aldığı belirtilen belgelerde, iki lider Strasbourg'da 3 Nisan 2009'da düzenlenen NATO zirvesi vesilesiyle görüşmeden önce ABD'li diplomatın, "Ziyaretiniz tarihi bir anda söz konusu oluyor" şeklinde yazdığı, diplomatın ayrıca, "Nicolas Sarkozy, İkinci Dünya savaşından bu yana gelen en Amerikan yanlısı Fransız cumhurbaşkanı, kendisi şu anda Avrupa'daki en etkili lider" ifadesini kullandığını ortaya kondu.

Belgelerde, Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçilmeden önce, 2006'da, Fransa'nın da katılabileceği Irak'a "uluslararası bir güç" gönderilmesi düşüncesinde de olduğu belirtildi.

Belgelere göre, ABD'nin Paris büyükelçisi, "Sarkozy'nin, Irak'taki durumun çözülmesinde Fransa ve uluslararası toplumun ABD'ye yardım etmesi gerektiğini, bunun, Amerikan ordusunun yerini uluslararası bir gücün alması şeklinde olabileceğini açıkladığını" ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...